„Ještě to není oficiální, ale nejspíš v létě budeme končit. Tržby jsou katastrofální,“ potvrdila zástupkyně vedoucí Helena Spálenková. Největší vinu připisuje pirátství a rozmachu satelitních programů. Nemalý podíl na tom podle ní mají i DVD, která vycházejí jako součást tištěných médií. „Ten, kdo nechce novinku, počká si, až se film objeví za pár korun v obchodě. Ten, kdo ji chce, opatří si ji přes internet,“ míní Spálenková.

Podobného názoru je i Martin Pražský z videopůjčovny Merkur. „Lidé si půjčují filmy čím dál méně, zájem poklesl, odhaduji, až o polovinu. Může za to hned několik faktorů: levná DVD na pultech obchodů, internet a televize,“ sdělil Pražský. Razantní krok skoncovat s touto živností zatím ale podle něj v plánu není.

Najít cestu z existenčních problémů není však jednoduché. Nalákat zákazníky třeba na zlevněné půjčovné podnikatelé nemohou. „Půjčení stojí třicet korun, což je minimum. Aby se nám film, který koupíme asi za devět set, zaplatil, musí se půjčit několikrát. A to se většinou neděje, zákazníci jej chtějí tak prvních čtrnáct dní, co se objeví,“ vysvětlil Pražský. Upozornil, že film může navíc někdo poškodit nebo ho vůbec nevrátí.

Filmoví fanoušci využívají současných možností naplno, půjčovny se tak ocitají až na posledním stupni žebříčku. „Kupuji si DVD, která jsou u novin nebo časopisů a doma si je zakládám do sbírky. Občas mi i někdo z mých známých přihraje novinku nejspíš staženou z internetu. Pokud si chci ale opravdu nějaký film vychutnat, jdu do kina. Má to totiž úplně jinou atmosféru,“ svěřil se mladík, který se představil jako Petr.

Pokud si internetoví piráti myslí, že se nemohou dostat do problému, jsou na omylu. Podle policejní mluvčí Jany Tomkové může být pořízení neoprávněné rozmnoženiny autorského díla posouzeno jako trestný čin. „Policisté hospodářské kriminální služby vyšetřovali loni pět takových případů a všechny se podařilo objasnit,“ doplnila.