„Bezplatně teď děláme řadu přebookování na jiné destinace. Lidé se obávají v zemi pobývat,“ informovala Lenka Svobodová z cestovní kanceláře Inex Rokycany. De facto by se stejně do Egypta s cestovkami nedostali, protože organizátoři zatím do šestnáctého února lety do této země zrušili. „Tento týden se nám vrátili čtyři lidé z Hurgády. Nepokoje se jich nedotkly, jen si museli počkat na letadlo domů,“ informovala Svobodová.

Mezi zmíněnou čtveřicí, která z Egypta přicestovala, byla i Martina Blažková. „Trá– vili jsme dovolenou v Hurgá– dě a od třetího dne pobytu věděli o nepokojích. Nic jsme ale nepociťovali. Cestu do Káhiry však delegátka raději zrušila. „Až na letišti, při zpáteční cestě,“ dodala Blažková, „byl už zmatek. Známý nám potom z Hurgády volal, že už i tam se šarvátky přesunuly,“ podělila se o poznatky.

V cestovní kanceláři Škoda Avia Tour nám Renata Živná sdělila, že ti, co chtěli vycestovat do Egypta, si zatím většinou kvůli termínu dovolené mění destinaci. V druhém případě termín odletu do Egypta posouvají.

Také v cestovní agentuře Bohemia Trans Naďa Celinová potvrdila, že se lidem buď vracejí peníze za zrušené pobyty, nebo nabízí jiný zájezd. Problémy s tím nejsou. „Jsou ale i takoví, že mají zakoupenou cestu do egyptských des– tinací s odletem po šestnáctém únoru a nechávají záležitost ještě otevřenou,“ dodala.

„Naší kanceláře se Egypt netýká, nezprostředkováváme tamní pobyty,“ konstatovala Irena Křikavová z agentury Inter Zbiroh. „Užili jsme si ale s obdobnou situací v Tunisu,“ doplnila.

Šárka Radwan patří k Západočechům, kteří jsou s Egyptem hodně těsně spjatí. Žila tam, vzala si Egypťana za muže a v zemi mají příbuzné.
„Situace, která k nynějšímu dění vedla, je hodně složitá. Odvíjí se od politiky prosazované prezidentem, sociálních poměrů, ale pramení i ze skladby obyvatelstva,“ uvedla žena. „Pro Egypt je teď ve hře strašně moc,“ říká. „Kdyby se moci ujali islámští fundamen– talisté, neznamenalo by to jen konec cestovního ruchu, jak to vidí někteří, ale hlavně by to mělo dopad na život celé země,“ dodala. K tématu se vrátíme rozhovorem s ní.