Zbiroh – Výhradně tuzemskou firmou zůstala Zbirovia Zbiroh. Proslulý výrobce ručního nářadí slaví letos 150. narozeniny. A dodejme, že s oprávněnou pýchou, přestože vývoj loňského roku tomu nenasvědčoval.

Redukce zakázek
Světová finanční a hospodářská krize ovlivnila na přelomu let 2008 a 2009 i Zbirovii. „Během několika týdnů bylo stornováno množství zakázek. Museli jsme přistoupit k drastickým opatřením,“ zavzpomínal na nelehké období obchodní náměstek Karel Sieger. Téměř o polovinu byl zredukován stav zaměstnanců. Ze 180 jich zůstalo devadesát a pracovní týden byl přes rok zkrácen na čtyřdenní. Letos vedení společnosti využilo nabídku úřadu práce a umožnilo lidem zvyšovat si kvalifikaci formou dotovaných školení. „Pouze obchodní oddělení fungovalo od pondělí do pátku a intenzivně usilovalo o získání zákazníků i výrobní náplně. Povedlo se, neboť máme dvacet nových odběratelů a začali jsme se čtyřiceti novými produkty,“ dodal Sieger.

Začne druhá směna
Nynější situace je daleko příznivější. Nejen s ohledem na pět pracovních dnů v týdnu, ale chlapi často absolvují sobotní směnu. Pozvolna roste počet zaměstnanců. Teď je jich 110 a představitelé firmy dají šanci ještě pěti až deseti uchazečům. „Není to ale vůbec jednoduché. Nemáme žádné přehnané nároky, a přesto se adepti nehrnou. Spolupracujeme přitom s úřadem práce i s agenturami,“ zdůraznil náměstek. Už od 1. listopadu Zbirovia obnovuje dvousměnný provoz. Především v kovárně, která je skutečným srdcem fabriky.

Majoritní vlastník akciové společnosti Zdeněk Matějka má z pozitivního trendu pochopitelně radost a rozhodl se pro pokračování oprav kovárenských linek. Jejich rekonstrukce startovala před dvěma lety, ale kvůli zmíněným potížím musela být omezena.

„O definitivním překonání krize však přesvědčeni nejsme, takže veškeré kroky realizujeme s vědomím zodpovědných a pečlivých hospodářů. Jedna inovace kovárenské linky nás stojí přes dva miliony korun a náklady spojené s opětovným propuštěním jsou pro nás do budoucna nepředstavitelné,“ má jasno Sieger. Co zatím nedokáže předpovědět, je zdražení elektrické energie: „Jde o jeden z rozhodujících faktorů, který může ovlivnit naši konkurenceschopnost. Nejen v České republice, ale také na světových trzích.“

Asiaté nespí
Úskalí tuzemského podniku střední velikosti jsou permanentní. V minulosti byl orientován na ruční řemeslné nářadí a bojuje po otevření hranic s dravou konkurencí. Zejména z Číny a dalších asijských zemí. „Musím ale říci, že značná část našich konečných odběratelů zachovává věrnost tradiční české značce. Pro zbývající je však prioritním kritériem cena a raději nakupují z dovozu,“ konstatoval Sieger.

Zbirožští zareagovali na tento trend zařazením nových produktů do výroby. Mimochodem, jejich katalog nabobtnal z bývalých 32 stránek na čtyřiačtyřicet a obsahuje třicet nových druhů nářadí. Zbystřit pozornost by měli zahrádkáři (motyky, krumpáče, zahradnické nůžky, atd.) a doplněn byl sortiment klempířských pomůcek. „Od ledna hodláme obměňovat jednoduché návleky u všech druhů kleští za dvoukomponentní a s nápaditějším barevný provedením. Zlepší se nejen jejich vlastnosti, ale také vzhled,“ je optimistou obchodní šéf.

Přes padesát procent produkce tvoří externí zápustkové výkovky. Reprezentují je nejrůznější ventily, řadicí vidličky, dna hydraulických zvedáků a jiné výrobky s využitím v průmyslu nebo zemědělství. Kompletní program představuje více než sto typů výrobků zastoupených ve třech stovkách velikostí.
Zbirovia nadále zůstává jediným producentem ručního nářadí v České republice! V náplni ovšem nechybí lakování práškovou metodou, vstřikování plastů a truhlářské nebo zámečnické činnosti.

„Z“ v traverze
Kleště, kladiva, hasáky nebo sekáče opouštějí brány závodu bezmála 150 let. Už v roce 1860 byla namístě nynějšího areálu založena dílna na výrobu hřebíků a cvočků. O dvacet let později vedl dobře zavedený závod Jan Klekner, zeť zakladatele závodu Václava Kreisingera. Orientoval se na kleště, lehčí palice i kladiva a zákazníci z Vídně, Uher, Polska či Itálie se jen hrnuli. Po první světové válce tu našlo uplatnění přes sto mužů a žen. Modernizoval se strojový park a expanzi zastavil celosvětový hospodářský útlum ve třicátých letech minulého století.

V roce 1929 přišla fabrika do konkurzu. V dražbě byla prodána Otto Tausigovi a v obchodním rejstříku se poprvé objevila nová ochranná známka. Písmeno Z v traverze, kterou používá Zbirovia dodnes. S touto značkou začala vyvážet své výrobky i do vzdálených kontinentů včetně Ameriky, Afriky nebo Austrálie.

Období po změně politického systému přineslo ekonomické uvolnění, ale na druhou stranu i zmíněný příchod konkurentů. Zbirovii se dařilo až do roku 2008 navyšovat produkci ve sféře ručního nářadí i zápustkových výkovků. Odpovídala tomu investiční politika, kdy došlo k celkové renovaci areálu, nákupu zařízení a strojů, přestavbě centrálního vytápění a jiným úpravám. Křídla pak nejen Zbirožským přistřihl útlum na světových odbytištích. Věřme, že je zažehnán a tři cíle vedení akciové společnosti Zbirovia – výrobková inovace, cenová politika a vysoká kvalita zboží – budou pro partnery nadále tím nejlepším doporučením.