VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyřikrát vzplála suchá tráva za jeden týden

Rokycansko – Jarní a slunné počasí láká k práci na zahrádce a údržbě travních porostů. V intervalu jednoho týdnu se v okrese rozmohly požáry suché trávy. Jen dílem štěstí a hasičů se vše zatím obešlo bez větších škod.

9.3.2011
SDÍLEJ:

Jarní a slunné počasí láká k práci na zahrádce a údržbě travních porostů. V intervalu jednoho týdnu se v okrese rozmohly požáry suché trávy. Jen dílem štěstí a hasičů se vše zatím obešlo bez větších škod.Foto: archiv

„Na Rokycansku byly v období od prvního do sedmého března čtyři požáry suché trávy,“ potvrdila tisková mluvčí HZS Alena Marešová a doplnila k srovnání stejné časové období minulého roku: „V loňském roce ve stejných dnech evidujeme v celém kraji jediný požár, tehdy se jednalo o požár tújí na zahrádce.“

Přesto, že požáry se zatím obešly bez škod na majetku, často se jedná o případy, které vznikají z nedbalosti. Požár suché trávy může způsobit odhozený nedopalek cigarety nebo nedohašené ohniště po pálení opadu na zahrádce. Hasiči proto připojují několik rad, aby se pálení shrabané trávy, listí a dalšího odpadu ze zahrádky obešlo bez újmy na zdraví či majetku.

„Při silném větru oheň venku vůbec nerozdělávejte,“ radí mluvčí HZS a dodává: „Ohniště důkladně ohraničte, oddělte od okolí. Při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako například benzín, naftu či líh. Nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které poryv větru může znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí.“

Spalování odpadů by mělo probíhat na bezpečném místě, v dostatečné vzdálenosti od objektů, lesa, stohů, seníků, polí. Zakázáno je rozdělávat oheň na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, s výjimkou hospodářské správy a vyhrazených tábořišť míst se nesmí spalovat materiál v lese.

„Pokud se vám oheň vymkne kontrole, neváhejte a volejte hasiče prostřednictvím tísňových linek 112 nebo 150. V prostředí jako je zahrada, pole, les či louka se oheň dokáže šířit velice rychle. Sebemenší podcenění situace může způsobit neštěstí a značné materiální a ekologické škody s mnohdy nevratnými následky,“ dodala Alena Marešová

Autor: Petr Bernard

9.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení