Požár se rychle šířil neposečeným obilím a během několika málo minut se dostal i do přilehlého lesa. Vyprahlá příroda si vybrala svou daň. Celý víkend bojovali hasiči s živlem.

Plameny šlehaly vysoko nad špičky stromů a byly vidět už z dálnice u Plzně a tmavý kouř ještě z mnohem větší dálky. „Operační středisko na místo povolalo v tento den postupně sedmnáct jednotek s dvaadvaceti cisternami, velkokapacitní čerpadlo Somati a požádalo o pomoc Armádu ČR a PČR o dva vrtulníky s bambivakem," vyjmenovala mluvčí HZS Plzeňského kraje Pavla Jakoubková.

Hasičům se podařilo poměrně rychle srazit plamenné hoření v korunách stromů. Požár se ale dál šířil nekontrolovaně po zemi kořeny stromů a dostal se až za horizont Kouklovy hory ve směru na Hůrky. Z dvou chatiček u Pavlovska, které těsně sousedily s lesem, byly evakuovány čtyři osoby. Hasiči bojovali s požárem z obou stran u vrcholu hory a poté ze strany od Pavlovska.

Policie ČR pomohla profesionálům i dobrovolníkům při koordinaci dopravy vody na místo události z čerpacích stanovišť, které hasiči zřídili v Pavlovsku a Dobřívě. A dále několik mužů zákona zůstalo na místě a pomocí ženijního náčiní pomáhalo hasičům likvidovat jednotlivá ohniska.

„Kolem sedmé hodiny večer se podařilo zastavit požár po stranách požářiště, ale ve směru na Hůrky se šířil dál. Intenzita hoření se však podařila snížit. V chvíli byly odvolány oba vrtulníky," sdělila Jakoubková.

Krátce po třiadvacáté hodině některé jednotky odjely na odpočinek na své základny. Na místě se zredukoval počet zasahujících ze zhruba sta hasičů na čtyřicet. Po celou noc se asi čtyřiceti členné skupiny hasičů střídaly a prolévaly vodou celou plochu požářiště. Ze strany od Pavlovska se místy objevovaly ještě i plameny.

Největší strach hasiči měli, že si oheň najde cestu kořeny stromů a překvapí je někde, kde by jej nečekali.

V sobotu v půl třetí odpoledne se několik jednotek muselo přesunout blíž k obci Hůrky na nové požářiště lesa. Zatím to vypadá, že není přímá souvislost mezi oběma událostmi.

„Po celý víkend se na místě vystřídaly další posily z okolí. Celkem u požáru zasahovalo třicet jednotek s bezmála padesáti cisternami," uzavřela Jakoubková.

O tom, že zásah byl fyzicky velmi náročný svědčí i fakt, že hasiči zasahovali v místech, kde sklon kopce připomíná spíše sjezdovku. „Jednalo se o jeden z nejnáročnějších výjezdů, u kterého naše jednotka zasahovala. Mockrát během pátečního odpoledne i sobotního dne jsme si sáhli na dno svých sil," svěřil se za SDH Příkosice Jakub Heindl. „Byla to také obrovská zkušenost a perfektní spolupráce s ostatními jednotkami. Jsme rádi, že se nakonec podařilo dostat oheň pod kontrolu," uzavřel.

Mluvčí hasičů Jakoubková také doplnila: „Zarážející bylo jednání několika přihlížejících osob, které se i přes několikero upozornění zasahujících hasičů nestydělo vytáhnout z kapsy cigarety a odklepávat žhavý popel na rozhraní pole a lesa. I přesto, že neustále upozorňujeme občany v lese a v okolí do 50 metrů od něj je zakázáno kouřit po celý rok, i přesto, že těmto lidem nad hlavou létaly vrtulníky a okolo nich se prohánělo velké množství hasičské techniky a přes stovku hasičů dřelo téměř do úplného vyčerpání, těmto přihlížejícím osobám jako by to bylo jedno!"

Odvážní byli samozřejmě i zemědělci, kteří dále pokračovali ve žních, a to stále za nedodržení několika jednoduchých protipožárních opatření. Hasiči varují! Peklo, které se rozpoutalo u Pavlovska, skutečně způsobila jiskra, která odlétla od kombajnu.

Apelujeme na zemědělce:

- minimálně pole před zahájením žní oborejte kolem dokola a rozdělte si ho do několika požárních úseků, aby v případě vzniku požáru shořelo pouze pole nebo jen jeho jedna část.

- přistavte si na pole vaší cisternu. Pro likvidaci požáru v prvních minutách to stačí.

- vyjíždějte na pole se stroji v dobrém technickém stavu a vybavujte je lapači jisker.