S posekanou trávou by se mělo ideálně nakládat tak, že ji uliží na kompost. Pálení a vypalování trávy i ostatních porostů navíc zakazuje zákon o požární ochraně.
„Hrozí nebezpečí přenesení požáru na jiný objekt, nebo plochu například zanesením ohně větrem. Pálení biologického odpadu lze provádět za podmínek, které si stanovují jednotlivé obce a to jen na předem připravených hromadách, za trvalé přítomnosti dospělé osoby a vybavenosti prostředky na prvotní hašení,“ informoval Jan Majer, ředitel odboru prevence HZS Plzeňského kraje.
„S pálením trávy nesouhlasím a zásadně to nedělám. Jsem sice už v důchodu, ale přesto sama zvládnu posekanou trávu naložit na kolečko a odvézt na kompost. Někteří, mnohdy i mladí lidé trávu bezohledně zapálí, což vůbec nechápu! Navíc se mi kouří na vyprané prádlo a také pro ovzduší a přírodu to není nic dobrého,“ postěžovala si důchodkyně.
Mluvčí krajských hasičů Alena Marešová také varovala před možnými následky takového počínání. „V minulosti nebylo výjimkou, že se oheň při pálení trávy rozšířil nebo doutnal ještě druhý den,“ řekla.
„Takové jednání určitě vůbec nedoporučujeme. U takto zapříčiněných požárů sice nebývá velká peněžitá škoda, ale je to opravdu zbytečný a drahý výjezd jednotky, která by mohla být v tu dobu potřebná někde jinde, kde je v ohrožení lidské zdraví. Občané, kteří takové ohně dělají, si to mnohdy neuvědomují, přitom mají na výběr jiné – ekologičtější a hlavně bezpečnější řešení – v podobě kontejnerům, “ dodala Marešová.