Hned deset jednotek záchranářů muselo zasahovat při pondělním rozsáhlém požáru travního porostu v plzeňské čtvrti Vinice. Také hasiči na Rokycansku absolvovali v tomto týdnu výjezd kvůli ohni v přírodě. „SDH Zbiroh zaměstnal v úterý po poledni požár řepkového strniště o velikosti pět krát pět metrů. Událost se obešla beze škod,“ sdělila následující den mluvčí krajských hasičů Alena Marešová.

Podle Petra Kopáčka, mluvčího HZS ČR, nehrozí v České republice, vzhledem k odlišným podmínkám a jiné rostlinné skladbě, tak rozsáhlé lesní požáry, jaké každoročně trápí jihoevropské státy. „Přesto i u nás se oheň v přírodě může velice snadno vymknout kontrole a napáchat značné majetkové a ekologické škody,“ doplnil mluvčí.

Také rokycanský ochránce přírody Pavel Moulis apeluje na veřejnost. Zvířata se podle něj sice snaží instinktivně od ohně utéct, ne vždy se jim to ale podaří. „Zvláště v době, když mají mladé. To se nyní týká zajíců, ježků a hnízdí třeba drozdi nebo sýkorky. Požár zahubí také spoustu vnějších živočichů, jako například nejrůznější broučky a motýly,“ vysvětlil Moulis.