Po páteční prověrce hasičských sborů Rokycanska, jíž se vedle profesionálů účastnila spousta dobrovolných jednotek, ani o víkendu pro mnohé služba nekončila. O práci se všem postaral požár lesa na Kouklově hoře mezi Pavlovskem a Dobřívem. Kromě práce v nesnadném terénu a prodírání se s hadicemi mezi stromy boj se živlem komplikoval postup do kopce. Oheň se dral ke hřebeni.

„Od kombajnu při sekání chytilo pole a plameny se velkou rychlostí rozšířily do lesa. Přes veškeré úsilí, které uchránilo další porost, ho pohltil asi dvacet hektarů. Hlavně mu za oběť padly borovice," informoval Stanislav Suda, ředitel Lesů města Rokycan (LMR), které území obhospodařují. „Je už jasné, že škody budeme sčítat po statisících," dodal. „Nejméně patnáct hektarů bude třeba vyřezat. U některých stromů vyčkáme, jestli v příštím roce znova obrostou."

Ještě v sobotu na místě zápolila asi padesátka hasičů. „Vyloženě s požárem už nebojují," uvedl Suda, „ale jeho nebezpečí přetrvává. Porůznu totiž pořád vyskakují plamínky. Je to znamení, že oheň se stále šíří hrabankou a kořeny." Odpoledne však zněly sirény znovu zhruba kilometr od této události.

I včera, už v zeštíhlené podobě, odborníci požářiště střežili a občas se objevil malý ohýnek. Pracovali také lesáci. „Úžasné je, že i bývalí zaměstnanci hned nastoupili, jako by to byla samozřejmost," informoval šéf LMR. Dodal, že hajní a další zaměstnanci budou území minimálně týden hlídat. Potom nastane tvrdá práce s likvidací škod.

„Všichni, co se do boje s ohněm zapojili, si za veliké nasazení zaslouží obrovské poděkování. Záchrannou akcii jsem sledoval bedlivě," konstatoval starosta Rokycan Václav Kočí, když pro unavené a vyprahlé chlapy pomáhal s dodávkou tekutin. S další zásobou pití i jídla se do lesa vydal i Suda. Při té příležitosti uvedl: „Víte, solidarita lidí je úžasná. Když se třeba v cukrárně Presto Šulcovi dozvěděli, kam s těmi koláči a zákusky mířím, přidali za sebe hned další," prozradil.