„Kolem půl čtvrté mě probudily silné rány. Byl to šok. Skoro hned nato se pak rozezněly sirény,“ uvedl Petr Pospíšil. „Skočil jsem k oknu a dole viděl hořet auta.“ To už se kolem shromáždila řada lidí, včetně šokovaných majitelů vozidel. Pomoc ale raději nechali na četě rokycanských hasičů, kterým velel Luboš Kasl.

„Auta byla v jednom plameni. Pokud hoří motorová část, dá se ještě něco zachránit, jakmile je to ale prohořelé do vnitřku, požár je hodně rychlý,“ uvedl ze zkušenosti Pavel Jílek, hasící se svým týmem už nejedno auto, co vzplálo. „Většinou se nedá moc zachránit. Záleží na době našeho dojezdu. Roli hraje, jak je místo vzdálené, stejně jako fakt, za jak dlouho nám vznik ohně oznámí poté, co auto začalo hořet. Do pěti minut je ještě šance něco zachránit,“ konstatoval.

„Cesta k zásahu byla komplikovaná, protože vedla přes rozestavěný kruhový objezd, a ve vnitrobloku, kde požár vznikl, ji navíc ztěžoval malý prostor na projetí. Překážely všude parkující automobily,“ sdělila za krajské hasiče Blanka Nechvátalová.

Podle ní na místě začal hořet trabant, od něhož se oheň šířil na dvě vedle stojící auta. Jedním byl další Trabant 601 a druhým Škoda 120. „První automobil se navíc během hoření rozjel, dojel k jedli a ta začala také hořet,“ líčila Nechvátalová.

„Oheň byl ohlášen ve 3.52,“ doplnil velitel stanice Rokycany Jan Hora. Na místo vyjela četa HZS Rokycany a dorazili také hasiči z Hrádku. „Ti zůstali na místě jako záloha, kdyby vzplála i okolní auta, naši v dýchacích přístrojích zasahovali. Použili vysokotlak a jeden C proud. Vedle aut bylo třeba ochlazovat i sousední strom,“ popisoval Hora. Během deseti minut hasiči požár lokalizovali, takže už se dále nešířil. „Průzkum okolí naštěstí nepotvrdil žádná skrytá ohniska, a tak kolegové v 5.26 místo opouštěli,“ dodal Hora.

„Nepřál bych nikomu zažít takové obavy, byly to vskutku horké chvilky. Parkoval jsem totiž se svým vozem ob dvě místa dál. Když jsem viděl, jak chytil i strom, bál jsem se, že o auto také přijdu,“ podotkl Pavel Černý.

Případ se naštěstí obešel bez zranění. Ačkoli na místě panovaly četné dohady, že muselo jít o úmysl, příčina požáru se teprve vyšetřuje. „Mohlo se jednat o úmysl, ale také technickou závadu,“ konstatovala Nechvátalová a doplnila, že škoda byla zatím vyčíslena na sto tisíc korun.

Jana Bicencová z Rokycan doplnila poznatky k pátečnímu požáru aut v Pražské ulici

„Věřte, že každé ráno ještě pořád vidím ty plameny. Takový to byl šok. Manžel mě vzbudil, už ve 3.48 hodin informoval hasiče. Pokud už víte, že pomoc je na cestě, jinak se srovnáte s tím, když vidíte, jak plameny stravují auto. Hořící kusy z toho trabanta létaly přes bytovku až na hlavní silnici. Tady bylo ohroženo daleko víc, nejen auta. Manžel chtěl zprvu to naše běžet přeparkovat, ale rozmluvila jsem mu to, srálo jen o kousek dál. Bála jsem se, aby zrova trabant nebouchl. Sousedé měli auto ještě blíž, hned vedle toho, co už začalo chytat, a tak ho měli celé očazené. Když pak plamen přeskočil na jedli a letěl po ní nahoru, měli jsme vážné obavy. Ke strachu před lavinovým šířením požáru aut se při pohledu na létající hořící kusy přidal další. Zrovna nám dělají fasádu a báli jsme se, aby na domě nechytily polystyrénové desky. To by byla katastrofa. Vždyť někteří lidé spali“