„Oheň zachvátil garáž o rozměrech čtyřicet krát osmdesát metrů, kde byl materiál uskladněn,“ infomovala mluvčí HZS PK Alena Marešová. Po lokalizaci požáru dorazila na místo těžká demoliční technika. „Hasební a likvidační práce si vyžádaly ještě několik hodin,“ doplnila mluvčí.

Radnice vydala kvůli nadlimitnímu množství škodlivých látek zákaz větrání a základní škole s mateřinkou doporučila, aby děti nevycházely ven. „Zrušili jsme odpolední výuku a hodiny tělocviku přesunuli do tříd. Tělocvična je totiž před rekonstrukcí,“ řekla ředitelka Základní školy Karla Vokáče Eva Válková. V budově podle ní díky novým plastovým oknům žádný zápach cítit nebyl. I v mateřince vzali opatření na vědomí. „Ven nevycházíme,“ řekla Jana Mrázková, ředitelka MŠ ve Strašicích.

Starosta obce Jiří Hahner v poledne zákaz odvolal. „V jedenáct hodin byly už ukazetele v normě. Ze spáleniště už jdou jen vodní páry,“ uvedl. Podle Marešové odborníci z chemické laboratoře naměřili pouze zvýšené hodnoty chloridu, kyanidu a fosfátů v kanalizačních vodách. „Kontaminovanou vodu zachytává čistička odpadních vod,“ dodala.

Sklad patří firmě D+P Rekont. „Ta fabrika je časovaná nálož. Nezkolaudované linky, utajované požáry, to je na denním pořádku. Když jsem se ozval, měl jsem do hodiny výpověď na stole,“ tvrdí bývalý zaměstnanec zmíněné firmy, který nechce být jmenován. Snažil se prý zjednat nápravu na odborech životního prostřdí, u strašických obecních strážníků i představitelů obce, leč marně. Vyjádření D+P Rekontu se Deníku přes opakované volání do firmy nepodařilo získat. Telefon tam nikdo nebral.

Během události nebyl nikdo zraněn a majitel škodu podle hasičů předběžně vyčíslil na 1,5 milionu korun. „Příčina požáru je v šetření policistů,“ sdělila mluvčí rokycanské policie Jana Tomková. Podle zatím nepotvrzených informací nejpravděpodobnější verzí je úmyslné založení ohně.

Poslední požár s více než milionovou škodou likvidovali hasiči minulý týden v Mýtě. V areálu soukromé firmy hořel drtič odpadu.

Václav Havránek, Gabriela Karníková