Takhle začíná své vyprávění Roman „Masha“ Šandor, dnes už vyhledávaný producent a majitel úspěšného nahrávacího studia Mercury. Další velký krok k muzice udělal v roce 1991, když spolu s přáteli založili krátce po převratu kapelu Vizir.

„Hned po revoluci, to byly euforické časy, kdy jsme byli mladí a jak se říká patřil nám svět. Lidi měli kapelu rádi a tenkrát návštěvnost pět set lidí nebyla nic neobvyklého. Kapela byla v rámci regionu vlastně slavná, a když jsme v roce 2011 udělali pár vzpomínkových koncertů ke dvacátému výročí, bylo z toho šest let koncertování po celých Čechách,“ říká Roman „Masha“ Šandor.

Tereza Tlačilová pracující pod pseudonymem Vaše koordinátorka pro "své" snoubence opravdu žije.
Svatební koordinátorka Tereza: Mé služby jsou jako otevřená bonboniéra

V roce 2017 se ale rozhodl s koncertováním skončit a věnovat se pouze studiové práci. V té době ještě hrál v dalších čtyřech kapelách a už mu to začalo přerůstat přes hlavu. Řekl si tedy, že lepší je sedět na jedné židli a dělat pořádně jednu věc. A jak se vlastně stane, že se z muzikanta stane producent a je majitelem nahrávacího studia? Je to prý hlavně spousta práce, času a investic.

„Bohužel veškeré studiové vybavení je velmi drahé, a pokud chcete mít opravdu značky prémiových výrobců, leze to do miliónů. Pokud ale chcete pracovat s první ligou, nic jiného vám nezbývá než velká investice, protože ta technika je pak ve výsledku hodně znát,“ konstatuje umělec s tím, že jen technika ale taky nestačí. Majitel studia podle něj musí být muzikant, mít dobré hudební cítění, mít přehled o tom, co je ve světě trendy, umět pracovat s lidmi.

S Evou Pilarovou při nahrávání jejího posledního alba.S Evou Pilarovou při nahrávání jejího posledního alba.Zdroj: se svolením Romana Šandora

„Musí se ale neustále učit a nezůstat pozadu, protože dnes ta technika jde opravdu rychle dopředu. Kdybych to shrnul, jde o to, aby člověk, který dělá tuhle práci, měl talent, srdce, cit a rozum. To ale myslím platí všeobecně pro jakoukoliv profesi,“ říká s úsměvem muž, kterému právě soubor těchto vlastností zajistil splnění snu o vlastním studiu.

Jeho studio Mercury je dnes pojmem a v oboru patří mezi naprostou špičku. Přestože začínal s osmistopým magnetofonem a třemi mikrofony v malé vesničce na Domažlicku, dnes do jeho nahrávacího studia jezdí přední umělci na Rokycansko.

Tři bratři Herkovi položili základy firmy Wuders. Na snímku spolu se svými rodiči, od nichž převzali mnohé zkušenosti.
Tři bratři rozjeli úspěšné podnikání. Vyrábějí designové kousky ze dřeva

„To je výborná destinace pro hudebníky, protože je to kousek z Prahy po D5 a nikdo nemá problém s dojížděním. Dnes mám studio postavené přímo doma na svém pozemku. Je to právě čtyři roky, co jsem si ho sám navrhl a postavil na „zelené louce“. Je to to nejlepší, co jsem mohl udělat, a mrzí mě jen to, že jsem to neudělal už před dvaceti lety,“ tak trochu zalitoval Roman Šandor.

A jaká zvučná jména patří mezi jeho klienty? Jeho fotoalba plní společné snímky se zpěváky jako Petr Kolář, Leona Machálková, Vlasta Horváth, 4 Tenoři, Eva Matějovská a další. Pokud by měl zavzpomínat, s kým spolupracoval v minulosti, tak to by byl opravdu dlouhý seznam jmen.

Helena Vondráčková, Roman Šandor a Leona MachálkováHelena Vondráčková, Roman Šandor a Leona MachálkováZdroj: se svolením Romana Šandora

„Osmnáct let jsem produkoval alba Evy Pilarové, spolupracoval jsem s Karlem Gottem, zrovna nedávno s Helenkou Vondráčkovou a Lucií Bílou při nahrávání prvního alba 4 Tenorů. Vážím si ale toho, že jsem měl možnost pracovat třeba s Vlachovci, orchestrem Golem Jana Václavíka, Petrem Mukem, Evou Pilarovou a Karlem Gottem. Všichni byli skvělí profesionálové a muzikanti, jaké dnes najdete mezi mladými interprety zřídka. Byli prověřeni časem a opravdu uměli hrát a zpívat. Navíc byli neskutečně pokorní,“ uzavírá své vzpomínání Roman.