Otevřelo vám v něčem natáčení Spícího města oči, nebo jen potvrdilo to, co jste si o dětech myslel?
Děti mě nikdy nepřestanou překvapovat. Jsou v mnohých věcech daleko dál než nudní dospělí. Teď v červenci jsem pracoval dvanáct dní jako táborový vedoucí. Vedl jsem oddíl dvanácti holčiček (ve věku od devíti do dvanácti let) a byly opravdu neuvěřitelné. Velmi inteligentní a vtipné mladé slečny. Když to srovnám sám se sebou ve dvanácti letech, tak by si mě ve všem „namazaly na chleba“… Natáčení Spícího města s dětmi jsem si taky moc užil. Jediný problém, který u nich v práci může nastat, je ztráta koncentrace, ale to je v tomto věku běžné.

Ondřej Muška
Zvukař filmu Spící město Ondřej Muška říká: V životě není nic zadarmo

Jaké máte obecně vzpomínky na dětství a dospívání? Byly to šťastné roky, nebo spíš utrápené?
Moje vzpomínky na dětství moc radostné nejsou. Hlavně kvůli otci. Naštěstí mám celoživotní oporu v mojí mamince, která vždycky všechno zvládla, i když na nás s bratrem byla sama. Dokázala totiž každý problém a smutek obrátit v pozitivum, čehož si na ní (a na každém člověku) neskutečně cením.

Myslíte si, že byste jako dítě ve světě, kde usnou rodiče, přežil? Díky čemu?
Já doufám, že ano. Nejsem si však jist, jak přesně bych se v takové situaci zachoval. Pravděpodobně bych asi chvíli panikařil, ale přežil bych díky spolupráci s ostatními.

Dnešním tématem dne je chování v krizi. Jak jste zvládal své démony a nálady v době pandemie? V čem byla tato doba pro vás poučná?
Pandemie pro mě byla velmi náročná. Neměl jsem skoro žádnou hereckou práci. Měl jsem tendence upadat do smutku a špatných myšlenek, ale naštěstí mě oslovil kamarád s tím, že rozjíždí e-shop a že potřebuje člověka, na kterého se může spolehnout. Tak jsme se dali do kupy a už rok na obchodu pracujeme. Jedná se o e-shop na herní a filmový merchandise (loot.cz). Dále jsem se během covidu snažil číst a pracovat na fyzičce.

Radim Kalvoda
Radim Kalvoda: Dítě zkrátka vnímá vzory. Kladné i záporné

Budete jednou připravovat své děti na to, co by se stalo, kdyby? Nebo chcete, aby žily nerušený život ve společnosti, která je dlouhodobě mírová?
Určitě nebudu. Přál bych si, aby moje děti žily v míru a pokud možno ještě trochu spjaté s přírodou, která bohužel postupně lidskou nezodpovědností zaniká. Myslím si, že stejně jako já budou mít spoustu starostí samy se sebou. Nechci, aby se zbytečně strachovaly.

Na jakých dalších projektech teď pracujete?
V současné době natáčím dva filmy s Rudolfem Havlíkem. Jedná se o jednu komedii a jednu romantickou komedii. Pak ještě pár projektů, o kterých bohužel nesmím nic prozrazovat. A od září bych vás chtěl pozvat do Švandova divadla, kde účinkuji ve čtyřech inscenacích.

Letní seriál Deníku

Zdroj: DeníkCo to je?
Jedná se o seriál Deníku, který se zabývá rozdílným světem dětí a rodičů. Vychází z dotazníku Deníku, v němž jsme získali přes čtyři tisíce odpovědí od našich čtenářů i školáků, a z dalších podnětů. Jako nit se seriálem povinou témata spojená s partnerským filmem Spící město režiséra Dana Svátka, který pojednává o světě, kde rodiče usnou a děti si musí poradit sami ve světě, kde žijí jen ony samy a dospělí bez dětí.

Kdy seriál vychází?
Každé úterý, středu, čtvrtek a sobotu v tištěném Deníku. A to až do konce prázdnin. Doprovázen je i sérií rozhovorů a témat v magazínech a celý jej najdete na denik.cz.

Na čem je seriál a celý Letní deník postaven?
Seriál Rodiče a děti má pět pilířů: 1. Tematický blok věnovaný vždy fenoménu ze života dětí, dospělých, jejich vzájemnému vztahu či rozdílnému pohledu na problém. 2. Seriál rozhovorů s herci a osobnostmi spojenými s filmem Spící město o fenoménech popsaných v tematickém bloku. 3. Střípky z natáčení Spícího města. Ale i z knihy Martina Vopěnky a míst, kde se film točil. 4. Píšu Ti. Projekt dopisů dětí rodičům a prarodičům. Píší je pro nás jak známé osobnosti, tak čtenáři (více na straně 10). 5. Společná zábava u více křížovek a testů, které vycházejí vždy jak na webu denik.cz, tak na straně 12. Součástí bude také čtenářská soutěž.