DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: RokycanyPo-Pá-7:00-15:00: 371 709 430, 371 709 431; mimo pracovní dobu, víkendy, svátky: 724 090 060, 736 483 572

- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

Rokycanská nemocnice nebude odebírat krev dárcům, kteří byli v zahraničí 28 dnů před zamýšleným odběrem. Zároveň žádá ostatní dárce, aby se k odběru dostavili, jen pokud se cítí zdraví a nemají žádné příznaky chřipky.

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ROUŠKY

Česká pošta od  19. března, do odvolání bude přepravovat zásilky s rouškami zdarma, tedy bez nutnosti platit poštovné. Podmínkou je, že odesilatel bude roušky posílat zdarma bez požadavku o zaplacení adresátem a nebude chtít po adresátovi za dodané zboží žádné peníze, ani ve formě dobírky. Více info zde.

Šijete roušky? Napište nám

Vyrábíte doma roušky a jste ochotni je rozdávat potřebným lidem, zejména seniorům, zdarma? Ozvěte se nám na e-mail servis.zapad@denik.cz. S vaším souhlasem vytvoříme a zveřejníme seznam ochotných domácích výrobců roušek.

Město Mýto: Pokud zvládnete ušít roušky a jste ochotni je darovat dále, nabídněte je svým sousedům, kamarádům, příbuzným. Pokud nevíte kdo by je potřeboval, kontaktujte městský úřad telefonicky nebo mailem a my zajistíme, aby se dostaly tam, kde jich je potřeba.

Jak si ušít roušku:

Jak ušít roušku.

Jak si vyrobit roušku bez šití:

ZRUŠENÉ AKCE

Kulturní:
- III. ples města Zbiroha

- Sportovní ples Příkosice
Dětský bál v Mirošově
Němčovický masopust
Rokycanská knihovna, všechny akce zrušené
- Rokycanské muzeum, všechny akce zrušené
- Přednášky v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka
- Koncerty Kruhu přátel hudby 
- Ples ZUŠ Rokycany, prodané vstupenky platí pro náhradní termín 
- Soutěž ve zpěvu lidových písní

Společenské:
- Svatební obřady s účastí více než stovky osob
- Vítání občánků 
- Velké soukromé oslavy či pohřby
- Dům dětí a mládeže v Rokycanech
- Den pozemního vojska Bahna 2020

Sportovní:
- Těškovský okruh (atletická akce)
- Plavecký bazén v Rokycanech
- Zimní stadion v Rokycanech
- Sauna v Rokycanech
- TJ Sokol Rokycany, 
ruší všechny cvičební hodiny a sportovní tréninky. O ty přijdou také florbalisté. Jejich ligová komise se rozhodla navíc odložit všechny regionální soutěže ve florbalu hrané o nadcházejících dvou víkendech
HC Rokycany ruší do konce sezóny tréninky kategorií přípravka (školička) a 1. třída. Neodehrají se ani soutěžní zápasy všech kategorií dětí do 9. třídy a páteční zápas dorostu s Českými Budějovicemi.

ÚŘADY, SOUDY, MATEŘSKÉ ŠKOLKY, JESLE

Finanční úřad pro Plzeňský kraj

Finanční správa omezuje od pondělí 16. března 2020 úřední hodiny finančních úřadů a územních pracovišť na pondělí a středu od 8.00 do 11.00 h. Přístupné budou poplatníkům v uvedené době pouze podatelny.

Územní pracoviště v optimalizovaném provozu 2+2, tj. v Plzeňském kraji územní pracoviště v Horažďovicích, Horšovském Týně, Kralovicích, Nepomuku, Stříbře, a v Sušici, budou od 16. března 2020 do odvolání dočasně uzavřena.

Lidé a firmy mohou odevzdat daňové přiznání bez sankce až o tři měsíce později, tedy do 1. července 2020. Finanční správa nebude udělovat pokuty za pozdní odevzdání kontrolního hlášení a finanční a celní správa nbude po květnovém startu 3. a 4. vlny EET tři měsíce dávat pokuty za opožděnou registraci k EET a bude plnit jen poradní funkci.

Infolinka FÚ: 377 160 111

Soudy v kraji

Rázná opatření kvůli koronavirovému nebezpečí dělají soudy v Plzeňském kraji. S výjimkou jednání ve věcech, které nesnesou odkladu, tady vazeb, předběžných opatření a podobně, se ruší hlavní jednání i veřejná zasedání. Někde zatím jen na nejbližší dobu, někde je už jisté, že se nebudou konat ani v dubnu. Na nezbytné minimum byl omezen i provoz všech soudů v kraji.

Obecní úřad Kařez

Úřední hodiny OÚ v prvním patře jsou následující:

Po – 7:30 – 13:00 hod.

Út - 7:30 – 12:30 hod.

St – 7:30 – 13:00 hod.

Čt – 7:30 – 12:30 hod.

Pá ZAVŘENO

V akutních případech volejte tel.č.: 606 678 789.

Obecní úřad v Ejpovicích

Je otevřen v pondělí od 14 do 17 hodin a ve středu mezi 9. a 12. hodinou s předností seniorů. V naléhavých případech lze volat 737 200 989. 

AMBULANCE, NEMOCNICE, LÉKÁRNY

V areálu nemocnice nad Rokycany bylo zpřístupněno odběrné místo ke zjištění koronaviru u pacientů, které doporučila krajská hygienická stanice. Součástí prostoru jsou dvě mobilní buňky a stan. Klient přitom vůbec nemusí opustit automobil, kterým přijel.

Ordinace MUDr. Simony Hamáčkové oznamuje, že vzhledem k závažnosti aktuálního dění spojeným s šířením virového onemocnění  COVID – 19 a z důvodu nedostatečného počtu zdravotních pomůcek pro veřejnost i zdravotníky platí na doporučení Sdružení praktických lékařů ČR  zkrácená ordinační doba a omezení provozu v nouzovém režimu.
Pondělí, středa, čtvrtek, pátek  7-12 hod
Úterý 13-17 hod

Ordinace praktického lékaře v Mýtě funguje v nouzovém režimu. Provoz je limitován nedostatkem ochranných prostředků. Lékaři vyzývají pacienty, aby v zájmu vlastního zdraví odložili návštěvu a kontaktovali ordinaci telefonicky: 371 750 791. Platí to i pro příznaky běžného nachlazení. Pokud k lékaři musíte, zavolejte a budete objednáni na konkrétní hodinu. 

DOPRAVA (OMEZENÍ MHD)

Omezení ve veřejné linkové dopravě

Od středy 18. března 2020 do odvolání dochází ve veřejné linkové dopravě k přechodu na prázdninový režim jízdních řádů. Na vybraných linkách je zcela zrušen víkendový provoz, případně podvečerní provoz. Důvodem jsou jednak přísnější opatření Vlády ČR a také omezený počet řidičů u dopravců.

Seznam zrušených spojů naleznete zde.

Současně se také na tyto spoje vztahuje nařízení o nástupu a výstupu prostředními dveřmi a v autobusech se neodbavuje, více na webu IDPK.

Aktuální informace naleznou cestující též na facebooku IDPK.

DOVOZ JÍDLA A NÁKUPŮ

Na dříve narozené spoluobčany nezapomínají ve složitém období představitelé řady měst a obcí v rámci okresu. Oslovují seniory s možností zajistit jim nákup podle představ a potřeb seniorů. Takové nabídky jsme zaregistrovali ze Strašic, Smědčic, Kamenného Újezdu, Přívětic (zde dokonce rozšířili provozní dobu), atd.

Obec Strašice nabízí zajištění dovozu základních potravin a léků pro rizikové skupiny obyvatel (především seniory, chronické pacienty, atd.). Objednávky je možné uskutečnit každý všední den mezi 13:00 a 14:00 hodin na tel.č. 371 793 101. Dovoz objednaného zboží bude proveden následující den.

Zuzana Zajícová (Rokycany, tel. 608 675 966) - Nabízím výpomoc seniorům, maminkám a dalším lidem, co potřebují pomoc s nákupem potravin, léků, vyvenčením pejska, atd. Mohu pomoci v Rokycanech.

Rozvoz Dáme jídlo zůstává, v souladu s nejnovějším usnesením Vlády České republiky, nepřerušen.

SBĚRNÉ DVORY

V okresním městě jsou od úterý 17. března uzavřené sběrné dvory v Jiráskově ulici a v Němčičkách). V plánovaném termínu na konci března nezačne ani jarní svoz objemného odpadu a bioodpadu. 

Sběrný dvůr Strašice je do odvolání UZAVŘEN.

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku