Vědci zkoumali otisky dvou různých dinosaurů. Oba patřili mezi teropody, tedy tříprsté masožravé predátory, kteří se pohybovali na dvou končetinách. Konkrétní druh dinosaura se jim ale zjistit nepodařilo. Odborníci už ovšem ví, jak rychle tato dvojice běhala, když naháněla kořist.

Oficiálně se tento tvor sice jmenuje macarát jeskynní, známější je ale pod přezdívkou malý dráček. Tito tvorové žijí na jediném místě na světě, ve slovinské jeskyni.
Nejpodivnější tvorové světa. Ve slovinské jeskyni žijí dračí mláďata

„Větší teropod, jehož vědci označili jako La Torre 6A-14, se pohyboval rychlostí 23,3 až 37,2 kilometrů v hodině. Menší z dvojice, označen La Torre 6B-1, byl rychlejší, utíkal 31,7 až 44,6 kilometrů v hodině. Pro porovnání, Usain Bolt, nejrychlejší člověk na planetě, dosáhl v roce 2011 v závodu na sto metrů rychlost 34,9 kilometrů. Teropod by ho jednoznačně předběhl,“ shrnuje CNN výsledky studie publikované v odborném žurnálu Scientific Reports.

Otisky v blátě

Otisky po sobě dinosauři zanechali v blátě. Podle vedoucího výzkumného týmu Pabla Navarro-Lorbése žili tito tvorové v období před 145 až 100 miliony let. „V této době se v oblasti, kde jsme nalezli otisky, nacházel jezerní systém. Jak se měnila hladina vody, dinosauři běhali po jezerních nánosech,“ vysvětlil Navarro-Lorbés.

Rychlost odborníci vypočítali díky změření délky stopy a délky kroku. „Podle otisků předpokládáme, že oba teropodi byli stejného druhu, ovšem jeden byl menší a druhý větší,“ poznamenal Navarro-Lorbés.

Zkamenělina mořského červa Excalibur, pojmenovaného podle legendárního meče krále Artuše
V Austrálii našli 400 milionů let starého mořského červa. Dostal jméno Excalibur

Podle něj byl typický teropod zhruba dva metry vysoký a čtyři nebo pět metrů dlouhý. „Teropodi lovili jako potravu jiná zvířata či menší dinosaury,“ uvedl vědec. Existovali ovšem i větší teropodi, řadil se k nim třeba gigantický tyranosaurus Rex.

Podle vědeckého týmu zjištění rychlosti, jakou se tito predátoři pohybovali, pomůže vědcům lépe pochopit způsob života teropodů.