Virem SARS-CoV-2, vyvolávajícím onemocnění covid-19, se ve světě nakazilo během dva roky trvající pandemie více než 500 milionů lidí. Více než šest milionů lidí nemoci podlehlo. Miliardy lidí byly očkovány. Dvě nově prezentované studie se zaměřily na otázku, kdo je v současnosti chráněn proti této infekci nejlépe a čím je to způsobeno.

Očkování ve spojení s proděláním

Jedna ze dvou studií, publikovaných v odborném lékařském titulu The Lancet Infectious Diseases (Lancet - nakažlivé choroby), analyzovala zdravotní údaje více než 200 tisíc lidí z Brazílie v letech 2020 a 2021. Brazílie patřila mezi státy těžce zasažené nákazou, v níž zemřel na covid-19 druhý největší počet lidí na světě v absolutních číslech (po Spojených státech) a vůbec nejvíce z hlediska podílu populace.

Studie zjistila, že lidem, kteří prodělali covid, a poté byli očkováni vakcínami Pfizer nebo AstraZeneca, zajistily tyto vakcíny 90procentní účinnost proti další hospitalizaci nebo úmrtí. Čínská vakcína CoronaVac měla 81procentní účinnost a jednorázová vakcína Johnson & Johnson 58procentní.

Takzvaná mozková mlha se projevuje vynecháváním paměti, roztěkaností i zpomaleným myšlením. Jde o kognitivní poruchu.
Mozková mlha. Tato dočasná porucha trápí hlavně lidi po covidu, zjistili vědci

„Všechny tyto vakcíny prokázaly, že osobám, které v předchozím období prodělaly nákazu covid-19, poskytují významnou dodatečnou ochranu,“ uvedl podle webu Science Alert autor studie Julio Croda z Federální univerzity Mato Grosso do Sul.

„Hybridní imunita vznikající v důsledku vystavení přirozené infekci a očkování bude pravděpodobně celosvětově normou a může poskytnout dlouhodobou ochranu i proti nově vznikajícím variantám,“ uvedl Pramod Kumar Garg z indického institutu Translační zdravotnické vědy a technologie v komentáři připojeném k nové studii.

Dvacetiměsíční ochrana

Druhou prací na obdobné téma byla studie využívající švédský celostátní registr. Tato studie do října 2021 zjistila, že lidé, kteří se uzdravili z covidu, si zachovali vysokou úroveň ochrany proti opětovné infekci po dobu až 20 měsíců. A lidé s hybridní imunitou se dvěma dávkami vakcíny měli o dalších 66 procent nižší riziko opětovné infekce než lidé s pouze přirozenou imunitou.

Paul Hunter, profesor medicíny na Východoanglické univerzitě, který se studie nezúčastnil, řekl agentuře AFP, že 20 měsíců „velmi dobré ochrany“ získané přirozenou imunitou byl daleko lepší výsledek, než jaký se pro původní dvoudávkové očkovací schéma dal čekat.

Upozornil však, že obě studie byly dokončeny ještě předtím, než se po celém světě rozšířila varianta Omicron, která podle něj „ochrannou hodnotu předchozí infekce výrazně snížila“.

Výsledky potvrzuje i Katar

Pohled na to, jak chrání hybridní imunuta proti Omicronu, nabídla až studie z Kataru, která byla minulý týden zveřejněna na předtiskovém webu MedRxiv, kde se objevují nerecenzované práce, jež ještě neprošly vědeckou oponenturou.

Péče o pacienty s koronavirem v Británii
Nejen ztráta chuti, čichu, bolest hlavy. Na seznam přibyly nové příznaky covidu

Podle této studie se zjistilo, že tři dávky vakcíny měly 52procentní účinnost proti příznakové nákaze podvarianty BA.2 Omicron – ale pokud pacient navíc prodělal nákazu covidem již dříve, vyskočilo toto číslo až na 77 procent.

Studie také uvádí, že „hybridní imunita vyplývající z předchozí infekce a nedávného přeočkování poskytuje nejsilnější ochranu“ proti podvariantám BA.1 i BA.2.