Vědci z Amsterdamské univerzity učinili významný krok v boji s virem HIV. Odstranili jej přímo z infikovaných buněk. Ve studii zveřejněné během Evropského kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí sdělili, že využili metodu pro úpravu genů známou jako CRISPR.

S její pomocí se chtějí zaměřit na místa, kde se může virus napadající různé typy buněk a tkání ukrývat.

„Technologie funguje v podstatě jako nůžky a dokáže v určitých bodech přestřihnout DNA, což umožňuje odstranit nežádoucí geny, případně vnést nový genetický materiál,“ vysvětlila pro The Independent vedoucí studie Elena Herrerová-Carillová.

HIV/AIDS si oběti nevybírá. Nakazily se i slavné osobnosti:

Výzkumníci se zatím zaměřili na části viru, které zůstávají stejné u všech známých kmenů HIV. První výsledky podle nich představily zásadní pokrok při navrhování strategie léčby. Vývoj je však ve fázi konceptu.

Konečným cílem výzkumu je poskytnout komplexní lék, který dokáže účinně a bezpečně bojovat proti více variantám viru. Proto je podle vědců zapotřebí ještě mnoho práce, než bude možné metodu běžně používat.

„Je nutné prokázat, že terapie bude v pořádku probíhat v celém lidském těle,“ řekl BBC expert na kmenové buňky a technologie genové terapie James Dixon z Nottinghamské univerzity. Podle něj výzkum rovněž musí prokázat celkové dopady na osoby nakažené HIV.

Náročná léčba

Další kroky proto zahrnují optimalizaci způsobu podání léčby, aby bylo možné zasáhnout většinu infikovaných buněk. „Teprve potom můžeme uvažovat o klinických zkouškách na lidech,“ sdělili autoři studie.

Odborníci ve studii zdůraznili, že v dohledné době není možné léčebnou terapii touto metodou očekávat. „Ačkoliv jsou předběžná zjištění velmi povzbudivá, je předčasné prohlašovat, že brzy bude účinný lék na HIV,“ prohlásila pro The Independent Herrerová-Carillová.

Metoda CRISPR proti HIV potřebuje ještě roky vývoje:

| Video: Youtube

Metodu CRISPR proti viru HIV se snaží použít i jiné vědecké týmy. Společnost Excision BioTherapeutics dokonce vyzkoušela tuto terapii i na dobrovolnících. Pro BBC uvedla, že lidé nakažení HIV, kteří podstoupili léčbu, po 48 týdnech nevykazují žádné závažné vedlejší účinky.

Expert na viry Jonathan Stoye z Institutu Francise Cricka v Londýně však uvedl, že odstranit HIV ze všech buněk je nesmírně náročné. „Obavy jsou i ze zásahu zdravých buněk, což by mohlo vést k dlouhodobým negativním následkům,“ řekl novinářům z BBC. Proto se domnívá, že léčba založená na metodě CRISPR bude běžnou až za mnoho let a taky za předpokladu, že se skutečně prokáže jako bezpečná a účinná.

Aktuální terapie pomáhá

HIV, způsobující nemoc AIDS, infikuje buňky imunitního systému a využívá jejich vlastní mechanismy k vytváření svých kopií. V současnosti existují způsoby, jak jeho působení v těle utlumit. Jenže virus zůstává v latentním stavu, což znamená, že se aktivně nemnoží a nenapadá buňky, ale stále může být nebezpečný, pokud by se probudil.

Existují i další závažné nemoci, které mají větší počet obětí:

Proto většina nakažených lidí potřebuje podstupovat celoživotní antiretrovirovou terapii, která zabraňuje aktivitě viru i dalšímu šíření nemoci. Lidé pak mohou mít stejnou délku života jako nenakažení jedinci a zároveň nemohou virus přenést na své sexuální partnery.

Bez terapie však infikovaní lidé žijí v průměru deset až patnáct let. Taky u nich existuje vyšší riziko přenosu viru na další osoby, a to krví, sexuálními aktivitami (zejména nechráněným pohlavním stykem) nebo z matky na dítě.

Úroveň infekce HIV v Česku je nízká

Státní zdravotní ústav (SZÚ) uvedl, že Česká republika zůstává zemí s relativně nízkou úrovní výskytu infekce HIV v rámci světa i Evropy. V loňském roce úřady zachytily 253 nových případů nakažení. „Ve stádiu AIDS loni zemřelo 20 lidí a 14 HIV pozitivních skonalo z jiné příčiny,“ napsal SZÚ. Dodal, že nejčastěji se infekce přenáší sexuální cestou.