Úpravy těla, které umožňuje plastická chirurgie, mohou ženám zvýšit sebevědomí. Odborníci však nyní upozorňují na riziko, které představují prsní implantáty. Jsou spojeny s více druhy rakoviny, než kdy dříve předpokládali.

Americká vládní agentura varovala, že se u osob s implantáty vyskytl spinocelulární karcinom (SCC) a různé lymfomy, a to v jizvách, které se kolem implantátů tvoří. Deník The Independent specifikoval, že lymfomy jsou rakovinou imunitního systému a SCC je typem rakoviny kůže. „Úřad FDA se o těchto zprávách dozvěděl díky průběžné kontrole prsních implantátů po jejich uvedení na trh a díky naší pokračující spolupráci s externími zainteresovanými stranami," uvedla agentura.

Riziko roste s věkem implantátu

Následně však dodala, že jsou případy výskytu rakoviny v pouzdře kolem implantátu vzácné. SCC se vyskytl v méně než dvaceti zkoumaných případech a lymfom v méně než třiceti. I přesto si chce být agentura jistá, že si jsou lidé vědomi takových případů. Mezi pozorovanými příznaky rakoviny byl podle úřadu otok, bolest, bulky či změny na kůži. Riziko komplikací se přitom s věkem implantátu zvyšuje, řekl plastický a rekonstrukční chirurg v Yale Medicine Haripriya S. Ayyala. V některých případech byly ženy diagnostikovány až po mnoha letech od chvíle, kdy si nechaly voperovat implantáty. Deník NY Times doplňuje, že rakovina byla nalezena u žen s celou škálou prsních implantátů, tedy jak naplněných fyziologickým roztokem, tak silikonem.

„Jedná se o nově vznikající problém a naše znalosti se vyvíjejí,“ poznamenala agentura s tím, že její týmy budou nadále shromažďovat a přezkoumávat dostupné údaje, aby lépe vyhodnotily výskyt rakoviny v jizvě kolem implantátů. Všem, kteří mají nově prsní implantáty doporučila, aby se při jakýchkoliv abnormálních změnách obrátili na poskytovatele zdravotní péče či chirurgy. Ti pak mají všechny případy diagnostikované rakoviny hlásit FDA.

V Americe si každý rok nechá voperovat prsní implantáty na čtyři sta tisíc žen, tři sta tisíc z kosmetických důvodů a sto tisíc z důvodu rekonstrukce po mastektomii, jíž lékaři provedli kvůli léčbě či prevenci rakoviny prsu. Už minulý rok FDA varovala, že implantáty jsou spojeny s řadou chronických onemocnění, bolestí kloubů a svalů, chronickou únavou a také s lymfomem, tedy s nádorovým onemocněním lymfatického systému.

Třetina žen má problémy

Většímu riziku komplikací jsou podle agentury vystaveny ženy, které kouří a které trpí lupusem či cukrovkou. Až třetina z operovaných pak zažívá bolest a citlivost prsou, polovina pak bolestivé utažení jizvy kolem implantátu. Třetině implantáty dokonce prasknou a vytečou.