Náhlé a rytmické stahování těla, kterému se lidově říká škytavka, se odborně jmenuje singultus. „Nepříjemný a nekontrolovatelný reflex není neobvyklým jevem a může postihnout každého. Singultus je reflexní stah bránice, což je sval oddělující hrudní dutinu od břišní dutiny. Při reflexu se hlasivky uzavírají, což vytváří charakteristický zvuk škytavky. Singultus může nastat několikrát za minutu a může trvat několik minut až hodin,“ nastiňuje pro seriál Deníku 100 otázek a odpovědí lékařka Irena Doležalová z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a I. neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Příčin vzniku škytavky může být podle Doležalové více. „Mezi nejčastější příčiny patří rychlé jídlo nebo pití (konzumace potravy nebo tekutin příliš rychle může dráždit bránici), nadýmání (přeplnění žaludku plynem může dráždit bránici), silné emoce jako vzrušení a stres (mohou ovlivnit nervový systém) či náhlé změny teploty v žaludku (například při konzumaci velmi teplého nebo velmi studeného jídla),“ vyjmenovala lékařka.

Ve většině případů škytavka samovolně odezní. Pokud se jí ale člověk chce zbavit, není to snadný úkol. Přesto existuje několik rad, jak na to. 

Voda a dech

Jedno z lidových mouder říká, že když člověk začne škytat, znamená to, že na něj někdo myslí, a pokud se přijde na to, kdo onou osobou je, škytavka ustoupí. Zatímco podobný návod je pouze pověrou, třeba ten o zadržování dechu funguje i podle odborníků. „Existuje několik jednoduchých metod, které mohou pomoci. Patří mezi ně zadržení dechu, pití vody a dráždění hltanu,“ nastínila Doležalová. 

Co se týče zadržení dechu, podle ní může singultus pomoci zastavit chvilkové zadržení dechu a soustředění se na něco jiného. V případě, že škytající člověk zkusí nevyžádaný reflex zastavit pomocí pití vody, měl by volit malé doušky. „Postupné pití malých doušků vody může uklidnit bránici a snížit intenzitu škytavky,“ poznamenala pro Deník lékařka. 

100 otázek a odpovědí Také vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám ji na adresu 100otazek@denik.cz.

Co se týče třetí možnosti - tedy jemného dráždění hltanu, škytání podle slov Doležalové může zastavit třeba polknutí cukru, nebo lžičky citronové šťávy. „Pokud však singultus přetrvává nebo se stává závažným problémem, je vhodné se poradit s lékařem. Může doporučit další metody léčby, jako je farmakoterapie nebo fyzioterapie,“ upozornila Doležalová.

Lékařskou pomoc by měli lidé se škytavkou vyhledat především v případě, že škytají více než několik hodin, škytání doprovází silné bolesti nebo jiné neobvyklé symptomy. V takovém případě lékaři mohou nasadit různé druhy léků v závislosti na tom, co je příčinou škytavky.

Farmakologická léčba škytavky 



- Inhibitory protonové pumpy (PPI) jsou léky, které snižují produkci žaludeční kyseliny. Pokud je příčinou singultu gastroezofageální refluxová choroba (GERD) nebo podráždění jícnu způsobené nadýmáním, může lékař předepsat PPI. Tyto léky snižují kyselinu v žaludku a pomáhají zmírnit podráždění jícnu, což může přispět k zastavení singultu.



- Benzodiazepiny jsou léky používané k léčbě úzkosti a napětí. Pokud jsou emoce a stres hlavními spouštěči, lékař může zvážit předepsání benzodiazepinů. Tyto léky mají uklidňující účinek a mohou pomoci snížit nervovou aktivitu, která přispívá ke vzniku škytavky.



- Neuroleptika jsou skupina léků používaných k léčbě různých poruch, včetně singultu. Mají účinek na centrální nervový systém a mohou působit jako relaxanty svalů. Pokud jsou škytavky závažné a jiné léčebné metody nebyly úspěšné, lékař může zvážit předepsání neuroleptik.



Zdroj: doc. MUDr. Irena Doležalová, Ph.D., Lékařská fakulta MU a I. neurologická klinika FN u sv. Anny v Brně