Nejstarší, nejmladší

Více o letošních volbách najdete ZDE

Nestorem volebního aktu je František Hatina ze Sebečic. Na listině Za záchranu obecního lesa se ocitl jako číslo 2 v 89 letech.

Do boje jdou ale i tři osmnáctiletá děvčata. Ve Veselé je to Veronika Ungrová za sbor dobrovolných hasičů, v Příkosicích Aneta Suchá (sdružení nezávislých) a v Ostrovci – Lhotce Eliška Rédlová (nezávislí kandidáti).

Muži, ženy

O křesla v zastupitelstvu se uchází v našem okrese 1193 kandidátů. Mužů je z toho 763 (64 procent), něžného pohlaví 430 (36 procent).

Mladí se do funkcí v obecních a městských samosprávách příliš nehrnou. Od 18 do 29 let jsme jich napočítali jen 77. Nejpočetnější je skupina 45 až 49 let (188 lidí), za ní 50 – 54 let i 40 – 44 let (po 165 zájemcích). Nad sedmdesátku se nechalo do úředních análů zapsat 62 dříve narozených.

Auta a motocykly z let 1948 až 1989 obdivovali fanoušci v Břasích, Svaťáku či Liblíně.
Liblínští připravili pro posádky retro svačinu

Podle volební strany

Ze zmíněných 1193 adeptů jich vstupuje do voleb 777 pod křídly Sdružení nezávislých kandidátů – místní sdružení. Jednotlivých nezávislých je 62, členů KSČM padesát a pak už jsou tahle čísla podstatně nižší. Z tradičních politických subjektů se výlučně k ODS hlásí 24, k ČSSD devět příslušníků, atd.

Obce, městyse, města

Vezmeme-li to podle tohoto členění, funguje na Rokycansku šest městských úřadů.

Václav Havránek
KOMENTÁŘ: Vesnice roku. Soutěž, která má stále zvuk

A jak to s nimi vypadá?

Rokycany: přihlásilo se sedm subjektů. ANO a nezávislí, KSČM, Nezávislí, Pro naše Rokycany – sdružení Strany zelených a nezávislých kandidátů, Pro Rokycany, Rokycanští patrioti a SPOLU.

Hrádek: necelé tři tisíce obyvatel, ale hned pět kandidátek – Jsme Hrádek, KSČM, Pro Hrádečáky, Společně pro Hrádek, Srdcem pro Hrádek.

Mirošov: rovněž u sousedů na jihu je z čeho vybírat – KSČM, Nezávislí pro Mirošov, Nezávislí kandidáti Mirošov a Občané.

Mýto: zde je to jednodušší, neboť se Sdružením nezávislých kandidátů se střetnou jen Nezávislí.

Zbiroh: šest kandidátek, takže i zde mají voliči dilema – Hasiči Zbiroh, Sdružení nezávislých s podporou hnutí starostů, Sdružení Za rozvoj města Zbiroh, SNK Pro lepší Zbiroh, Společně pro Zbiroh, Zbirožáci.

Radnice: kvarteto uchazečů je pojmenováno Občané Radnic, Radnice opět městem, Spolu pro Živé Radnice a TJ Sokol Radnice.