Hvězdou zítřejších slavností v Liblíně bude zpěvačka Helena Vondráčková. Žena, jejíž hity posloucháme dobré čtyři desítky let.
Přiznám se. že moje první setkání s umělkyní bylo docela dramatické. V červnu 1991 pozval Helenku tehdejší motor stupenských akcí František Bláha na prvoligovou národní házenou. Jako začínající redaktor týdeníku Rokycansko jsem se u něho ocitl v nemilosti. „Okresní plátek znectil v roce 1979 moji kapelu Kapky,“ nechal se tehdy slyšet organizátor. Hrany nedůvěry se přece jen obrousily, ledy roztály a dnes je z Bláhy krajský radní. Má obrovskou zásluhu na tom, že jsme si domluvili se zpěvačkou rozhovor po dlouhých dvaceti letech. Kde jinde, než na jejím kouzelném hausbótu kousek za Příbramí.
Helenko, co vám říká spojení vy a západní Čechy?
Pokud jde o Rokycansko, ráda zavítám do Stupna nebo za přáteli do Těškova. V Plzni jsem ráda vystupovala v Pekle, hale Lokomotivy a z dalších míst miluji hlavně Karlovy Vary. A zapomenout nesmím na ryze pozemské starosti. Z Horní Břízy mám třeba obkládačky a je to kdysi nedostatková kůže. Mimochodem stále je to půvabný vzorek.
Jak vlastně začínala vaše kariéra?
Zúčastnila jsem se jedné ze soutěží a uspěla. Byla to ovšem jiná doba. Určitě ne tak uspěchaná a navíc mi média pomohla k pěvecké dráze. Teď je to jiné. Zábavné šou sice vyrobí začínající hvězdičky, ale pak už se musí účastníci o sebe postarat sami.
Kdo z textařů a skladatelů vás nejvýrazněji ovlivnil?
Tak na to by nestačila celá stránka. Ze skladatelů mohu jmenovat Bohuslava Ondráčka, Karla Svobodu, Michala Davida, Leška Wronku a další. Nechci se nikoho dotknout, což ostatně platí o textařích – Rytířovi, Borovcovi, Krečmerovi, Poštulkovi, Brabcovi a tak dále.
Po jakých písničkách posluchači nejčastěji touží?
Je jich hodně a žánrově je to rozmanité. Stálý ohlas má Dlouhá noc, Malovaný džbánku, A ty se ptáš, co já, Stín po nás dvou, Sladké mámení, Vodopád. Když už jsem u téhle skladby. Dala jsem stejný název internetovému rádiu, kde je dnes přes šest set mých písniček. V češtině, ale také v němčině či anglickém jazyce a nabídka bude ještě bohatší.
Celý rozhovor si přečtěte v dnešním vydání Deníku.