Výstavu zahájila čtvrteční vernisáž. Kromě prohlídky exponátů patřila pozornost návštěvníků akce i dobovému naučnému filmu. „Dnes bychom ho označili za reklamní, ale díky němu si vytvoříme jasnou představu, jak to v prodejnách při nákupech kdysi probíhalo,“ mínila ředitelka rokycanského muzea Miroslava Šandová.
"Vystavené pokladny z přelomu 19. a 20. století jsou sice ještě těžkopádnější stroje,“ konstatoval za bratislavské vystavovatele ředitel Marcel Juck, „ovšem z hlediska designu působí dekorativně. Rozhodně je nebereme jen jako technickou záležitost,“ dodal.
V tom mu dali mnozí za pravdu. Jindřich Bohuslav třeba uvedl: „Všech šestnáct vystavených exponátů je krásných. Ještě si některé z nich pamatuju z obchodů, kam jsem chodil jako malý. Strašně se mi líbilo, když prodavači u nich točili klikou… Taková pokladna byla krásná řemeslná i umělecká práce – vlastně kus nábytku,“ obdivoval a nebyl sám.
Kolekce pokladen představuje exponáty pocházející z období let 1900 – 1948. Jsou v ní zastoupené zejména výrobky firmy National. Podle dobových pramenů totiž zejména americkou konkurenci, jak prozradil Juck, tvrdě likvidovala. Expozice představuje ale i výrobky dalších uznávaných značek.
Například německého podniku Krupp Essen (známého spíše coby zbrojařská firma), ale i pokladen firmy Fiat, anglické Invicty z Kentu, severské pokladny Adler, k vidění je i americký unikát St. Louis či zvláštní pokladna Aristo. Na závěr účastníci akce vyslechli od Jucka jednu perličku: „Prakticky i všechny dnešní bankomaty jsou výrobky firmy National,“ tvrdí.