„Exponáty letošní výstavy opět dokazují, že očekávání veřejnosti nebude rozhodně zklamané,“ míní pracovníci muzea a za redakci jsme jim dali za pravdu. V pestrém sledu se prolínají rozmanité kompozice vytvarované z keramické hlíny či odlité do forem. Chybět nemůže tradiční námět – ptáci – ale Kytičky zase dokázaly přijít s jejich novým pojetím. A tak někteří pokukují z paspart, jiným nechybí peří, další slouží jako závěsné květináče… Z keramiky jsou k mání i zajíci a medvídci, motiv je pak zpracovaný také v textilní variantě nebo se prvky ocitají v kombinaci s pedigem a dalšími materiály.

Výstava Kytiček by pro mnohé asi nebyla úplná bez výšivek a ani v tomto směru jí děvčata nezůstávají nic dlužná. Ty zručné se za pomoci tenkých nitek pustily do složitých motivů, ostatní sáhly po vlně a dětštějších námětech. „Tady nám vyšla hodně vstříc Pavlína Lehká. Je členkou specializovaného klubu a materiál nám obstarala i věnovala,“ informovala ředitelka Jana Česká o spolupráci. Dodala, že kontaktů, které už přerostly v pevnou vzájemnou vazbou, je ale daleko více. Název akce Patří mezi nás, pod níž Kytičky své práce potřinácté prezentují, je tedy zcela na místě.
„Tentokrát se pochlubíme i tím, s čím jsme byli úspěšní v prosinci na Pražském hradě. Několik prací s duchovní tematikou či zaměřených na architekturu jsme sem přemístili,“ dodala Česká.

Výčet témat je hodně obsáhlý – od polštářků, přes koberečky, keramické závěsy, půvabné misky, jimž občas malá nedokonalost zajišťuje půvab… Simona Fuksová, Jarka Češková a Vlaďka Kryštůfková s děvčaty na výtvorech pracovaly celý rok. „Mají nápady, mají trpělivost a umí se našim holkám trefit do noty. Kdyby ne, odtáhnou se od práce a nejlepší terapeut či učitel s nimi nic nedokáže,“ shrnula ředitelka.