Ve středu večer její nové vydání, které je počinem rokycanské Agentury AM art, prošlo v galerii Fouyer křtem. Hlavní osobností, jež se aktu ujala, byla autorova dcera Věra Šmolíková.

„Měla jsem obrovskou radost, je to pro mě veliký vánoční dárek,” svěřila se dojatě. „Jakmile se mi knížka dostala do ruky, hned jsem ji přečetla, jako bych pohádky neznala. Okamžitě jsem se také vrátila do chvíle, kdy nám je tatínek poprvé ve třídě četl,” vzpomínala a připomněla tím zároveň otcovu profesi. „Ani já jsem nevěděla,” dodala, „že jsou to jeho příběhy. Zřejmě, než je zveřejnil, nejprve zkoušel, jak se nám budou líbit. Ale víte, co je zvláštní? Tatínek, coby nepřítel Říše, byl za války odsouzený k trestu smrti, a přesto v tu dobu ve čtyřiačtyřicátém jeho pohádky vyšly!”

Ilustrování knihy se ujala Dana Raunerová. „Dostala jsem se k tomu přes Petra Kůse. Když poznal, jak tvořím, nabídl mi to. Pustila jsem se do kreslení s domněnkou, že ke každé pohádce bude stačit jeden obrázek. Nakonec jsem jich měla třiašedesát,” usmívala se. „Bylo to snadné,” dodala, „v těch příbězích je vše: tajemství, napětí, láska, zajímavé bytosti… Navíc na základě naznačené situace autor rychle vtáhne do děje a člověk si může odvíjet příběhy své. Vstoupíte s Vokáčem do lesa, uvidíte studánku, žabičky a už jsou z nich víly a vy rázemv pohádce,” objasňovala.

„No, a já vím přesně, kde ta studánka je,” podotkla Šmolíková. „Jen se pořád se švagrovou dohadujeme, kde může být ta sasanková louka,” doplnila.
„Jsem moc rád, že se nám knihu pro čtenáře podařilo připravit na předvánoční období. Určitě potěší řadu dětí,” mínil za AM art Petr Kůs.