„Když potom i druhé naše dítě oznámilo, že hodlá studovat v Praze, padlo před čtyřmi roky rodinné rozhodnutí, že
z Holandska natrvalo přesídlíme sem," líčil Jan. Nebylo to ale jednoduché. Oba Irvingovi tím odcházeli i ze zaměstnání a museli si hledat jiné uplatnění. Po pětadvaceti letech začínali nanovo.

Usadili se v Bílé Skále a
v Radnicích na náměstí po čase zakoupili dům. Dlouho
v něm bývala lékárna, proto mu pamětníci také jinak neřekli. Až do nedávna. „Po zakoupení objektu u mě pan Irving zazvonil a ptal se, zda bych mu neudělal projekt na rekonstrukci," vyprávěl Miroslav Jaroš. „Z desek, ve kterých mám návrhy na úpravy fasád některých radnických domů, jsem vyndal ten jeho. Po rychlém nahlédnutí okamžitě zareagoval: ´Takhle to přesně chci,´ a tak jsme se pustili do tvorby projektu."

Následovala přestavba, citlivé ladění vybavenosti interiéru a ještě před dokončením bylo jasné i jméno budoucí kavárny – La Boema. Tímto názvem svět označoval slavnou pěvkyni Gabrielu Roubalovou, radnickou rodačku. Jelikož vztah ke kultuře je rodině Irvingů vlastní po generace a Janův pradědeček byl s Roubalovou spřízněný, jméno pro podnik našli záhy.

„Radnice mají ohromnou kulturní tradici a neustále ji rozšiřují. Proto nám se ženou myšlenka vytvoření umělecké kavárny přišla zajímavá. Ovšem každý, komu jsme to zpočátku sdělili, včetně daňového poradce, se na nás díval skoro jako na blázny," uvedl Jan a dodal: „Neodradili nás ale, věřili jsme, že takové místo bude přitahovat rodáky, patrioty i lidi zvenčí a že se bude líbit. Otevřeli jsme před šesti týdny a reakce jsou pozitivní."

Manželé se rozhodli vytvořit pohodové prostředí sloužící jako múzická kavárna. „Když se tu nějaké té múze zalíbí hodláme ji náležitě hýčkat," slibují. Sami k nim mají docela blízko. Pán domu je profesí kytarista a rodina jeho manželky, třebaže ona sama se vydala cestou učitelskou, je zase samý výtvarník. Od počátku je tak záměrem, aby prostor, kterým zařízení disponuje, sloužil coby malá galerie a místo setkávání s hudebníky, malíři a literáty. „Ať už se kolegové budou vyjadřovat pro- střednictvím svého nástroje či se podělí o bohaté zkušenosti a zážitky, které nasbírali. Lidi, které znám z ´minulého (poz.: koncertního) života´ rád přivedu. Těším se už na to," uvedl Jan a nastínil podrobněji další záměry. Jeho manželka s prastarým holandským jménem Beatrijs si zatím češtinu osedlává, do hovoru už se ale zapojovala hodně.

Protože umění stejně jako láska prý procházejí žaludkem, dobrá kuchyně nesmí
v La Boemě chybět.„Pokud by u nás káva a jídlo nebyly dobré, mohli bychom dělat kulturu se sebevětším nadšením a lidé by se sem nechtěli vracet," říkají manželé. „Náš kuchař je ovšem svým způsobem také umělec. Dlouho sbíral zkušenosti po světě a teď je propojuje s talentem i fantazií, jak má u dobrého kumštýře být," spokojeně podotkl Irving.