„Welsovi, s kořeny v naší obci, se výrazně podíleli na společenském dění. Bydleli v lokalitě U Bernatů a Šimon Wels je autorem knížky o Oseku v 19. století,“ připomněl v rámci vernisáže starosta Jaroslav Peroutka.

Expozice sleduje několik generací české židovské rodiny, která přispěla k rozkvětu československé kultury a zanechala na Plzeňsku i Karlovarsku nesmazatelnou stopu. Rudolf Wels, který se narodil roku 1882, se stal významným meziválečným architektem. Byl žákem vídeňského architekta Friedricha Ohmanna a také proslulého Adolfa Loose. Tvořil v Karlových Varech, Sokolově a v Praze. Byl rovněž návrhářem skla Moser a působil i jako filmový architekt. Mezi jeho nejznámější stavby patří Hornický dům v Sokolově a Lázně VI. v Karlových Na sklonku ledna 1942 byl s manželkou Idou a synem Martinem převezen do Terezína a 6. září následujícího roku odeslán do koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau, odkud se nikdo z rodiny nevrátil.

Kolem Padrťských rybníků vzniklo jedenáct nových tůní
Kolem Padrťských rybníků vzniklo jedenáct nových tůní

Výstava v Oseku je zpřístupněna do neděle 17. prosince (sobota a neděle 9.30 - 12 hod. a 14 - 17 hodin, středa 14 - 18 hodin). Pro tři a více návštěvníků lze domluvit individuální prohlídku (606 416 122, 604 259 449).

V sobotu 16. prosince po 14. hodině bude v budově úřadu odhalena pamětní deska členům rodiny Welsů za přítomnosti potomka rodiny Colina Welse, který přijede z Anglie.