Satirické dílo vypráví o hercích varšavského divadla, kteří se nečekaně stanou komickými hrdiny polského odboje a jsou nuceni sehrát nejnebezpečnější a nejpřesvědčivější part svého života. Premiéra se odehraje 30. března 2024 ve Velkém divadle v režii Šimona Dominika, ústřední pár ztvární Martin Stránský a Andrea Mohylová.

„Být nebo nebýt je komedií brilantní, komedií s espritem a šarmem a s humorem místy více než černým. Autorům není skoro nic svaté, a to je osvěžující a osvobozující zároveň. Whitbyho adaptace sice nemůže využívat výhod filmového střihu a s ním spojené zkratky, přináší však oblíbený a vděčný motiv divadla na divadle, kde si herci dělají legraci sami ze sebe,“ upozorňuje na přednosti nového titulu Šimon Dominik, který s plzeňským činoherním souborem nastudoval před třemi lety populární Postřižiny.

V Dobřanské galerii bude vystavovat mladá ilustrátorka Natali Santini.
V Dobřanské galerii začne výstava Hvězdná záře umělkyně Natali Santini

Být nebo nebýt vypráví o největším polském představiteli Hamleta, kterého válka připravila o divadlo a který je kvůli milostným pletkám a žárlivosti nucen společně s kolegy sehrát nejdůležitější part své kariéry. „Celá komedie je založená na záměnách a předstírání a také na tom, jak my herci jsme strašně ješitní, a můj Josef Tura patří k těm nejnamyšlenějším. Navíc ho ještě podvádí manželka, takže zápletka je asi jasná,“ usmívá se Martin Stránský. Jeho manželku, hereckou hvězdu Marii Turovou, s níž neustále soupeří, ztvární Andrea Mohylová. Hereččina milence, poručíka Stanislawa Sobinského, nastudoval Matyáš Darnady. V dalších rolích se diváci mohou těšit na Pavla Pavlovského, Moniku Švábovou, Zdeňka Hrušku, Michala Štěrbu, Jaroslava Matějku a další.

V Plzni zazní dílo v překladu Alžběty Matouškové, scénu navrhl Karel Čapek, kostýmy jsou z dílny Andrey Pavlovičové. „Humor se promítá i do kostýmů. Chtěli jsme se vyhnout hákovému kříži i žluté hvězdě, proto jsem pracovala s vlastními znaky. Využila jsem ale symbol orlice a vojenskou hodnost odlišuji velikostí opeřenců, které mají herci na uniformách. Čím větší hodnost, tím větší opeřenec,“ přibližuje nadsázku v kostýmech Andrea Pavlovičová.

Kulturní dům v Chlumčanech by se měl po rekonstrukci stát opět centrem společenského života v obci a okolí.
Začíná rekonstrukce legendárního kulturáku. Chlumčany přijdou o jedinou hospodu

Poprvé se tato situační komedie představila na jevištních prknech v roce 2008 na Broadwayi, její předlohou byl slavný stejnojmenný film německého režiséra Ernsta Lubitsche z roku 1942, který byl natočený v USA. „Kromě černého humoru tolik riskantního na tehdejší dobu, obdaroval autor a režisér dílo důvtipem a přímo svěží nekorektností, která je právem nazývána ‚šmrncem Lubitschovým‘. My se v našich inscenačních úpravách k původnímu filmovému scénáři v četných citacích vracíme. Je fascinující, jak aktuální a svěží ta původní filmová satira, která zesměšnila a demaskovala vražedné diktátorské režimy po celém světě, dnes je,“ říká dramaturgyně Klára Špičková. Česká premiéra Být nebo nebýt se odehrála na scéně Stavovského divadla v Praze v roce 2011, o čtyři roky později byla hra uvedena v Opavě.

Nejbližší reprízy jsou v programu plzeňského divadla plánované na 2. a 18. dubna a 18. května 2024.