Po levném a dostupném ubytování je v Plzeňském kraji čím dál větší poptávka. Více lidí proto využívá platformy pro sdílené bydlení Airbnb.

Ta je velmi lákavá pro turisty, kteří si nechtějí platit o poznání dražší hotely. Jde totiž o ubytování u lidí, kteří mají třeba volný pokoj nebo byt a rádi by si přivydělali. Ovšem služba má i své odpůrce.

Vybrat ubytování si můžete přes webové stránky nebo přes mobilní aplikaci. K dispozici jsou jednotlivé pokoje, celé byty, a dokonce i celé domy. Vše probíhá velmi rychle, vyberete si město a čas, podle hodnocení si vyberete z nabídky a zkontaktujete majitele. Zaplatíte předem, na místě převezmete klíče a po konci pobytu můžete ohodnotit hostitele, stejně tak on vás.

Aplikace je velmi populární i v Česku, a to zejména v Praze a Brně, hojně ji využívají zahraniční i tuzemští turisté. Své uživatele si ale nachází i v Plzeňském kraji. Domažlice nabízejí šestnáct různých ubytování, Rokycany čtyři, Klatovy jen jedno, Tachov dokonce 109 a Plzeň jich nabízí přes 160.

RUS NEZNAL ŠPUNT

„Mně se za měsíc vystřídá v bytu okolo 20 lidí. Jasně že mám strach, ale ještě se nic vážného nestalo. Sem tam se rozbije hrnek nebo květináč,“ říká hostitel s přezdívkou Olaf Dongo, který pronajímá 2+1 v centru Plzně. „Sousedi to samozřejmě nevidí rádi, když jednou potkají na chodbě Korejce s rouškami a druhý večer je tam pět opilých Rusů. Párkrát byl problém s nočním klidem, ale to záleží na tom, koho se rozhodneš ubytovat, jaké má hodnocení,“ rozvádí Olaf. „Kamarádovi třeba nedávno zničili žaluzie a ještě další vybavení, ale Airbnb je na tohle pojištěná, takže to snad dobře dopadne. Pronajímal byt v paneláku, ale byly tam neshody se sousedy, a tak byt raději pronajímá dlouhodobě,“ dodal.

Občas se prý stávají kuriozity. „Nedávno mi volal Rus, kterého jsem ubytoval, že neodtéká vana. Tak tam vyrazím, přijdu do koupelny a on tam má špunt. Asi to z domova neznal,“ uzavírá se smíchem.

Od roku 2016 se počet bytů nabízených přes Air-bnb v Plzni více než ztrojnásobil. „Dle mého odhadu je aktuálně cca 10 % bytů v centru města pořizováno čistě za účelem pronájmu přes Airbnb. Tento trend má jasně stoupající tendenci,“ sdělil makléř společnosti RE/MAX Petr Lang.

Kromě dostupného a levného ubytování však přináší Airbnb i řadu problémů. Místní mají například problém sehnat bydlení v centru velkých měst. Většina je pronajata prostřednictvím Airbnb a zbylé byty jsou pak mnohem dražší.

Evropské metropole se snaží proti těmto jevům bojovat, a tak zavádějí regulace. Berlín, Londýn, Amsterdam, Paříž, to jsou města, která dovolují pronajímat přes Airbnb jen určitý počet dní v roce. V Čechách se podobná regulace zatím připravuje.

Jiří Šolc