Společnost Borgers, jeden z dominantních zaměstnavatelů v rámci okresu, plánuje ještě letos navýšit výrobu o pět procent. Přibere k nynějším 2 700 zaměstnancům dalších 150 uchazečů.

„Společnost v příštím roce výrazně překoná obrat šesti miliard korun a oslaví tak dvacet let svého působení v České republice," uvedl jednatel Lubor Šabacký. K letopočtu 2016 se řadí další významné jubileum. Uplyne 150 let od založení firmy, která je do dnešních dnů stále v rukou německé rodiny Borgersů a je významným dodavatelem většiny evropských i světových automobilek. V Rokycanech a dalších třech provozech se vyrábějí díly pro automobily světových značek: od Volkswagen Group přes BMW, Mercedes, Porsche až po luxusní Bentley a Rolls Royce.

Firma Borgers se specializuje na výrobu netkaných textilií a výlisků z převážně recyklovaných materiálů. Ty se pak využívají v interiérech automobilů, zavazadlovém prostoru a na dalších místech, kde slouží například k odhlučnění vozů. Společnost začínala v druhé polovině 19. století polstrováním kočárů, takže její historie sahá dále do minulosti, než u řady současných výrobců aut.

„Pro oblast východně od Plzně má společnost Borgers zásadní význam z hlediska zaměstnanosti. Jen v samotných Rokycanech zaměstnává více než čtyřicet procent produktivního obyvatelstva a není výjimkou, že u nás pracují celé rodiny," říká Šabacký a dodává. „Každý den vyrobíme kolem 200 tisíc dílů, což představuje sto nákladních aut, jež opouštějí brány našich závodů a směřují k zákazníkům po celém světě."

Firmu založil v roce 1866 Johann Borgers v Porýní Vestfálsku (přesněji u hranic s Nizozemím). Firma se od počátku své existence zaměřovala na výrobu polstrování z drchaných textilií, které dodávala především pro kočáry. Vývoj se ubíral cestou využití recyklovaných materiálů a přechodu z kočárů na automobily. V současnosti už žije pátá generace zakladatele firmy držící stejný název.