Před několika dny se objevila v hrádeckém Borgersu u jednoho ze zaměstnanců tuberkulóza. Mezi zaměstnanci vznikla ihned obrovská panika. Ti, kteří přišli s cizincem do styku, půjdou na rentgen. Ostatní mohou dobrovolně, pro svůj klid.

Jeden z agenturních pracovníků, kteří našli uplatnění v hrádecké pobočce společnosti Borgers CS, je v současné době hospitalizován v nemocnici s diagnózou nakažlivé infekční nemoci. Informaci nám kromě zaměstnanců potvrdilo v minulém týdnu vedení firmy, které přijalo nezbytná opatření.

Cizinec byl podle našich poznatků zaměstnán více než dva měsíce a během této doby přišel do kontaktu s minimálně stovkou spolupracovníků. Ty by měl nyní vyšetřit lékař a představitelé Borgersu informovali formou letáků osazenstvo závodu.

„V tomto týdnu, konkrétně v pondělí, úterý, ve čtvrtek a v pátek půjdou pracovníci, kteří s nemocným zaměstnancem přišli do styku, na rentgen plic," sdělila za společnost Borgers Marta Párová.

„Je to zhruba pětadvacet lidí denně. Do nemocnice je budeme svážet kyvadlovou dopravou. Dále jsme dalším zaměstnancům, kteří se cítí v ohrožení nabídli, že mohou na rentgen také, aby byli klidní," pokračovala.

„Dále budou probíhat v provozu testy, zda jsou pracovníci očkovaní proti tuberkulóze a mají dostatečné množství protilátek. Pokud je nebudou mít, půjdou na očkování," vysvětlila. „Cizinci, kteří do společnosti přijdou, bohužel očkovaní nejsou. Naše vstupní prohlídka ale kvůli prašnosti v halách, také zaměstnance rentgenuje. Díky tomu jsme také přišli na tento jediný případ tuberkulózy. Dále jsou podrobeni také vyšetřením na astma," uvedla Párová. „V současné době děláme vše proto, aby se další případy nepotvrdily," uzavřela Párová. Doktor Libor Maryško ze společnosti Medica Sever v CC doplnil: „riziko nákazy pro očkovanou populaci je minimální."

Mezi zaměstnanci firmy panuje strach. „Dozvěděli jsme se, že také další pracovníci mají tuberkulózu. . Nechceme se nakazit. Věříme, že firma udělá patřičné kroky," svěřil se jeden z dělníků.