Nejen celodenní práce, ale také část úrody přišla vniveč pro devětatřicetiletého zemědělce z jižní části okresu. Při svozu několika metráků brambor z nedalekého pole ho okradl neznámý zloděj. „Vezl jsem první fůru na uskladnění. Během cesty mi volal známý, že na poli stojí cizí auto a někdo si nakládá z už naplněných pytlů. Bohužel jsem tím přišel zhruba o pět metráků," informoval zemědělec. I přesto, že si zapsal zlodějovu poznávací značku a dle obličeje jej pozná, policii prozatím nekontaktoval. „Uvidíme, zda se ještě vrátí. Vyřeším si situaci po svém, jako tomu bylo už jednou," uzavřel.

Zjistili jsme, že brambory jsou na polích Rokycanska málo k vidění. Mnozí pěstitelé míní, že plodina už není tak rentabilní. Nejen, že její sběr zabere hodně času, ale shánět pracovní sílu také není jednoduché. Ptali jsme se jak mezi soukromníky, tak i velkými zemědělskými společnostmi.

„Pro tento rok jsem zasázel brambory pouze na dvou hektarech a jenom druh Marabel. Jedná se o konzumní druh na uskladnění. Ve středu jsem začal s jejich sběrem. Myslím si, že letošní výnos bude průměrný," informoval Josef Vyskočil, jeden ze soukromníků. „Mám už za ty roky stálou klientelu, kterou každoročně zásobuji," uzavřel.

Velké společnosti už brambory nepěstují. „Dávno tuto plodinu u nás nesázíme," sdělil ředitel Zbirožské zemědělské, a. s., Jakub Červenka. A nejinak je tomu také v Příkosické zemědělské, a. s.