MINT Market je v Plzni jako doma. Vrací se sem už deset let a přiváží pravidelně výběr těch nejlepších českých designérů. Řadu návštěvníků zaujaly v plzeňském DEPO2015 například originální dámské "monterki", jejichž motivy navrhují kamarádky Tereza Nová a Jana Houhová už více než dva roky. „Chtěly jsme, aby se ženy při zahradničení cítily pohodlně a sebevědomě. Dámské pracovní montérky některé obchody vedou, ale pouze v pánském barevném provedení. Začaly jsme proto navrhovat ryze dámské monterki. Dnes už prodáváme i dětské, a to od velikosti XS do XL," vypráví Tereza Nová. Monterki pro ně šije v plzeňské chráněné dílně několik švadlenek.

Barevných motivů nabízí kamarádky z Plzně desítky. Pro každý kus navíc samy vybírají originální knoflíky, který netradiční outfit ještě více ozvláštní. „Největší zájem o monterki je vždy na jaře a před Vánoci. V prodeji nám paradoxně docela pomohla doba covidová, protože lidé byli více doma a věnovali se více údržbě domu a zahradničení," říká Jana Houhová.

„Přijde mi, že v dnešní době je čím dál tím větší množství dívek, které nemají přítele – holky se pak musí naučit dělat většinu 'chlapských' prací samy. I proto jsme přišly s dámskými monterkami. Domácí práce mohou ženám zpříjemnit a rozveselit je. Nechtěly jsme stoprocentní bavlnu, většinu monterek tvoří z 80 % bavlna a z 20 % polyester. Monterki jsou tak odolnější a dá se v nich pohodlněji pracovat," uvádí dále Houhová.

Štáb České televize proměnil areál v milovickou posádku
Muzeum se proměnilo v sovětskou posádku. V Rokycanech se natáčela Volha

Od příštího jara by chtěly kamarádky prodávat také teplákové monterki. „Prozatím budeme navrhovat jednobarevné. Tím, že budou teplákové, tak budou víceúčelové. Dámy je budou moct nosit na zahradu, ale i doma nebo po městě," dodává Nová.