U hlavy pacienta pípá jen jediný přístroj a sál také nevypadá tak sterilně, jak to člověk zná z filmů. Skoro se zdá, že jde o nelegální operaci – možná obchod s lidskými orgány? Chyba lávky, spícím pacientem není člověk, ale prase. A lékaři nejsou žádní kriminálníci, ale začínající chirurgové, kteří se v Plzni účastní ojedinělého projektu.

„Jde o první workshop zaměřený jen na laparoskopii, který fakultní nemocnice ve spolupráci s lékařskou fakultou pořádá," potvrzuje lékař Jan Geiger. Do Plzně kvůli němu dorazilo hned sedm lékařů bez atestace, kteří získávají možnost laparoskopii si pořádně ´osahat´.

Dvoudenní program má čtyři části – operace na živém pacientovi, byť jde ´jen´ o padesátikilového čuníka, je poslední z nich. „Nemám takový strach, když vím, že jde o prase," říká Klára Váhalová, která školu dostudovala před dvěma a půl lety a nyní pracuje v Nemocnici Písek. Na atestaci zatím čeká. A podobně jsou na tom i Katarína Jasaňová a Michaela Tupá, které dorazily z Mostu.

I ony si workshop chválily. „Laparoskopii si prakticky nemáme kde vyzkoušet," upozorňuje Michaela s tím, že u této metody je každá zkušenost navíc dobrá. „Sice se k operaci dostaneme, ale jen na část, a když je problém, okamžitě si pacienta převezme zkušenější kolega," doplňuje kolegyni Katarína, zatímco společně odstraňují žlučník z preparátu jater. Tentokrát jde o samostatný orgán. „Sice nekrvácí, jako kdyby šlo o živého pacienta, ale zase je tužší, takže to jde hůř," vysvětluje Katarína.

Podobný workshop je v České republice ojedinělý. „Pořádáme ještě jeden zaměřený na otevřenou chirurgii, nejbližší se koná v červnu. Při něm si lékaři vyzkouší sešívání střev nebo cév," upozorňuje přednosta Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Vladislav Třeška. Zájem o tyto kurzy je podle něj velký, ale nemocnice zvládá pořádat jen přibližně dva za rok. Další se bude věnovat otevřené chirurgii.