Před námi je státní svátek. Připadá na čtvrtek a váže se k osvobození republiky a zároveň ukončení druhé světové války v roce 1945. Na mnoha místech jsou připravené oslavy a řada lidí si chce potom vychutnat atmosfé- ru ještě formou prodlouženého víkendu. Kde je to možné, v pátek si berou dovolenou a de facto tak mají čtyři volné dny.

Ředitelské volno dostali i žáci středních škol, tedy Gym- názia a Střední odborné školy Rokycany i Střední školy v Je- řabinové ulici. Ve zbirožské devítiletce se naproti tomu učit bude. Volna si například děti užily, když se měnila okna budovy. Podobně jsou na tom i kluci a děvčata v ZŠ TGM. V ZŠ Jižní předměstí její šéf Bohumil Nosek konstatoval: „Mohu na ředitelské vol- no vyčerpat pět dnů za rok. V našem případě je využiji na zkrácení školní docházky v červnu, protože rekonstruujeme jídelnu a kuchyni. To znamená, že v pátek devátého žáci do školy půjdou, ale v plánu je akademie. Nejprve jsou na řadě generálky a od 15.30 a 18 hodin vystoupení," objasnil.

Ve firmě Euwe Eugen Wexler asistentka jednatelů Monika Osičková sdělila: „Mi- nulý týden, po Prvním máji, nastala obdobná situace. Tehdy až na expedici závod stál. To znamená, že všichni ostatní čerpali dovolenou. Tentokrát výroba normálně pojede, kdo ale v procesu nebude chybět, může si volno vzít."

Ani Borgers nebude tento pátek stát. „Výroba je zajištěná, hlavně čtyřsměnný provoz poběží normálně. Zaměstnanci, kterých se to netýká, ale mohli o dovolenou požádat," informoval ekonomický ředitel Lubor Šabacký. V Hutchinsonu vedoucí personalistiky Samir Poul uvedl, že momentální požadavky zákazníků, tedy objem zakázek, neumožňuje velké čerpání dovolených. „Ve výjimečných případech to ale povolíme," dodal.

Více v dnešním vydání.