„Autobusy na Šumavu začnou jezdit až od prvního července," doplňuje Zbyněk Hupák ze společnosti ČSAD, která provoz autobusů zajišťuje.

Cena za přepravu osob se v cyklobusech řídí zvláštním ceníkem za ujetý kilometr. Třeba cesta z Plzně do Příbrami jedince přijde na 74 korun, za odvoz do Horšovského Týna cestující zaplatí 60 korun. Za přepravu kol je účtovaná jednotná částka 30 korun. Skupiny mohou využít rodinného jízdného, plnou částku zaplatí pouze dva dospělí a až tři děti do patnácti let mohou jet zdarma. „Lidé cestující s malými dětmi mohou také zdarma využít přepravu dětských kočárků a dětských přívěsných vozíků za kolo. Oboje musí jít složit," přibližuje Hupák. Zdarma autobusy odvezou také kola dětí mladších šesti let.

Cyklobusy mohou využít i pěší turisté a běžní cestující, kteří se chtějí přiblížit k zajímavým turistickým cílům. Přistupovat je možné na všech zastávkách. „Cyklobusy využiji vždy tak dvakrát za sezonu. Je to snadný způsob, jak se i s kolem dopravit do vzdálenějších míst, " říká Jana Horáčková, která se zpátky vrací už na kole.

Do obou oblastí budou cyklobusy jezdit až do konce září, a to vždy každou sobotu, neděli a také o státních svátcích. Autobus do Brd vyjíždí z centrálního autobusového nádraží v 7:45 hodin, do Českého lesa pak o čtvrt hodiny později. Nazpátek autobus ze Železné v Českém lese vyráží v 17:10 hodin, druhý spoj odjíždí z Příbrami už v 15.30.

Linky cyklobusů

SMĚR BRDY
Plzeň – Starý Plzenec – Spálené Poříčí – Míšov/Brdy – Rožmitál pod Třemšínem – Příbram a zpět

SMĚR ČESKÝ LES
Plzeň – Nýřany – Zbůch – Stod – Horšovský Týn – Poběžovice – Hostouň – Bělá nad Radbuzou – Železná a zpět

CENÍK
Plzeň, CAN – Rožmitál pod Třemšínem: 60 korun • Plzeň, CAN – Příbram: 74 korun • Plzeň, CAN – Horšovský Týn: 60 korun
Plzeň, CAN –Bělá nad Radbuzou, Železná: 106 korun • přeprava jízdního kola 30 korun • kočárků a vozíků za kolo zdarma