V České republice platí loterijní zákon o provozování tomboly na plesech, zábavách a dalších kulturních akcích. Kromě povolení na patřičném obecním nebo městském úřadě, se však odvádějí také daně na finanční úřad. Lidé ale hledají způsoby, jak jej obejít.

Výnos z tomboly totiž podléhá dani odvodu z loterií se sazbou 20 procent. „Pokud tombola proběhla v prvním čtvrtletí roku 2015, provozovatel musí podat hlášení k záloze na odvod z loterií nejpozději do dvacátého dubna. Ve stejném termínu odvod z loterií zaplatit na účet finančního úřadu," sdělila tisková mluvčí Finančního úřadu pro Plzeňský kraj Michaela Hošťálková.

Na řádné odvody daní z loterie jsme se zeptali také na Rokycansku. Všichni dotázaní chtěli zůstat v anonymitě. „Každoročně máme bohatou tombolu. To, že se platí daň samozřejmě víme, ale neodvádíme ji. Provozujeme ji hlavně proto, abychom něco vydělali, ne, aby to šlo státu," svěřil se muž z Rokycanska.

„Naši příznivci nám dávají věci do tomboly, aby podpořili chod našeho spolku. Následně si samozřejmě koupí slosovatelné lístky a doufají, že vyhrají některé pěkné ceny. Nevidím důvod, proč v tomhle případě podporovat stát," sdělil Milan S.

„Pořádáme dětské maškarní karnevaly, kde jsou příjmy a výnosy vyrovnané. Finanční náklady tak akorát pokryjí nákup cen, takže žádnou daň neplatíme," sdělila slečna Miroslava z Rokycanska. „Při pořádání zábav si zažádají organizátoři na obci o povolení tomboly a zaplatí poplatek pět set korun. Poté ještě odvedou obecnímu úřadu šest procent z výtěžku. Ten je použije na dobročinnou akci pořádanou v obci. O tom, že se platí finančnímu úřadu ještě něco dalšího bohužel ani nevím. Budeme to muset napravit."

„Někteří pořadatelé plesů organizují místo tomboly soutěže o ceny. Nezáleží na tom, jak se daná akce jmenuje. Je důležité, zda splňuje či nesplňuje charakteristiky tomboly, obsažené v zákoně o loteriích a jiných podobných hrách," dodala Hošťálková.

Více v dnešním vydání.