„Už si ani nepamatuji, kdy jsme vyrazili na akci poprvé. To je opravdu hodně dávno. Pár generací už se tu vystřídalo," prozradila třídní učitelka Marcela Spěváčková. „Tady, na tomhle místě, se ale uklízí vůbec poprvé. A je to vidět. Byl nejvyšší čas s tím něco dělat," dodala.

A opravdu. Jen dvacet minut od začátku to podle navršené hromady vypadalo, že skupina dobrovolníků má za sebou už minimálně pracovní dopoledne. „A to není všechno. Další hromada roste pod Strání. Je to až neuvěřitelné, kolik toho tady je," doplnila kolegyni Monika Váňová.

Na hromadách nejčastěji končily pneumatiky. Ostatně jsme u garáží. Pro řidiče evidentně platí heslo, co oči nevidí, to srdce nebolí. „Nejhorší je, když už myslíte, že máte úsek uklizený, ale stačí jen odhrnout listí hráběmi a zjistíte, že stojíte na další vrstvě odpadků," prozradila Váňová.

Skupinka, ve které byla Denisa Unětičová, Sylva Praumová, Zuzana Lorencová, Aneta Šteklová a Patrik Pur s Matějem Beránkem se svěřili ještě s něčím horším, než jsou ojeté pneumatiky. „Našli jsme také použitou injekční stříkačku v plastové lahvi. Ve výklenku garáží navíc před nějakou dobou zřejmě žil bezdomovec. Z lina, molitanu a dalších věcí měl připravený pěkný pelíšek na přespávání." Úklid pokračuje ještě zítra na Klabavské stráni, kde se budou, mimo jiné, sázet i stromky. Sraz je v devět hodin za dálničním přejezdem ve směru na Litohlavy. Nářadí sebou!