Kukuřice mizí z lánů a divočáci nejenže rozrývají pole, kde se nacházela, ale začínají hledat potravu i jinde. Třeba v par- ku zbirožského zámku.

„V lesích nám škody dělají hlavně na oplocenkách. Jiná zvěř se tam pak dostává a okusuje stromečky. Kromě toho ale divočáci spíš pomáhají proti škůdcům, takže pro nás problémem nejsou," konstatoval Michal Pernica, ředitel Lesní správy Colloredo Mannsfeld. „Odlišně jsou na tom ale zemědělci. Protože s nimi spolupracujeme, dbáme na korigování populace divočáků. Na nehonebních pozemcích se však bez udělené výjimky střílet nedají, a tak vnadíme v lese a pak následuje odstřel. Teď na podzim jsou v plánu nadháňky," dodal.

Své o aktivitě divočáků vědí třeba zemědělci na ostrovecké straně, ale také sou- kromý zemědělec Jiří Ekl z Plískova, jeho kolega hospodařící poblíž rokycanského letiště a další. I majitel zbirožského zámku Jaroslav Pácha smutně obhlížel park. Od vinice k cestě i napříč plochou teď dost připomíná oraniště. Konstatoval, že náprava vyjde na desítky tisíc. „Bude třeba stroji bezvadně srovnat terén a znovu položit travní koberec," vysvětlovat. Obává se však, aby nepřibyly další nájezdy černých průzkumníků, protože houf pohybující se v okolí je četný. Kvůli zásahu myslivců by ale bylo třeba žádat úřad pověřený státní správou o výjimku. Také Jiřího Ekla letos divočáci dost potrápili. „Teď už mám sklizeno, stěhují se jinam. Škody stačili způsobit značné. Díky korigování jejich stavů myslivci je to ale přece jen o poznání lepší než dřív," poměřoval.