Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea (NTM) v Plasích navštívilo vloni 21 tisíc lidí. „Možná kvůli tomu budeme mít problém s Evropskou unií,“ poznamenal s úsměvem ředitel NTM Karel Ksandr, „protože projekt počítá se dvěma tisíci,“ pochvaloval si zájem.

Centrum, které vzniklo v areálu bývalého cisterciáckého kláštera, teď zahájilo třetí návštěvnickou sezonu. Vybralo si k tomu téma takzvaného lidového létání a novou výstavu Splněné sny. Odvěká touha létat, již NTM připravilo spolu s Aeroklubem Plasy a tamními modeláři. „Výstava se váže k historii Plas. Možná se to málo ví, ale jedna z prvních letušek ČSA na začátku třicátých let bydlela v čp. 1 v Plasích. Byla to princezna Thurn-Taxis. Výstavou chceme také oslavit sté výročí vzniku Československa, na výstavě jsou k vidění například velmi zajímavé a vzácné letecké motory československé produkce,“ říkal ředitel při slavnostní vernisáži.

Plaské centrum se zaměřuje především na historii i současnost stavitelství, nicméně takováto technika v něm není poprvé. Vloni zahajovalo výstavu Vynálezce a vlastenec Ludvík Očenášek – od jízdních kol ke kosmickým raketám věnovanou průkopníkovi raket, jehož dětství a závěr života je spojeno s Plasy a okolím. Autorem obou výstav je Michal Plavec. „Když jsem se dozvěděl, že by v tomto nádherném objektu měla být výstava motorů, zarazilo mě to. Ale létání je splněný sen, každý by se chtěl někdy povznést, a zároveň jsem si uvědomil, že Plasy jsou s letectvím spjaty nejen díky aeroklubu či modelářům, ale také historicky,“ zmínil Plavec opět slavnou plaskou letušku s modrou krví.

Kromě motorů a modelů jsou na výstavě k vidění nejrůznější dokumenty, pilotní průkazy, průřez historií létání v Plasích a aeroklubu, kterému je 72 let. Jeho předsedu a místostarostu Karla Maříka mrzelo snad jen to, že výstavu omezuje prostor. „Oslovili jsme všechny naše členy, aby nám poskytli zajímavé materiály, obrátili jsme se i na rodiny členů, kteří už nežijí. Mohli jsme tady mít i celé letadlo, kdyby se sem vešlo“ zasmál se.

Ilustrační foto.
Vznikne městská tržnice