„Máme zájem rozhlednu koupit od soukromého vlastníka, nyní se řeší znalecké posudky,“ prohlásil starosta čtyřky Michal Chalupný (ČSSD). V další a mnohem pozdější části pak nastínil i možnost přeměnit celé území vrchu Chlum na rekreační les. Chalupný řekl, že úvaha o koupi rozhledny vzešla z jednání s majiteli, které si úřad pozval právě kvůli opravě či určitému zvelebení objektu. „Žili jsme v tom, že to nechtějí prodat,“ poznamenal starosta. Dnes už právníci řeší znalecký posudek a vypadá to, že je koupě na dobré cestě. O ceně se dá říci zatím jen to, že by šlo o jednotky milionů korun. „V loňském roce jsme v rozpočtu ušetřili 14 milionů korun, mohli bychom to z toho zaplatit,“ dodal starosta Chalupný.

Západ slunce nad Plzní.Zdroj: Deník / Korelus PavelPokud by to klaplo, jako první vidí obnovení restaurace a pak zpracování záchranného plánu pro celé místo včetně napojení na cyklostezku. Provoz rozhledny, který zajišťuje Klub českých turistů, by zůstal jako dosud. Chlum není jedinou rozhlednou na prodej. Asi před třemi lety se prodávala rozhledna Krkavec; realitní kancelář ji nabízela asi za sedm milionů korun jako administrativní budovu. „Nabízeli jsme ji vícekrát, poprvé se prodala, podruhé se prodej nerealizoval, protože vlastník se rozhodl, že ji bude využívat pro vlastní potřebu,“ uvedl Petr Otte z kanceláře Pubec.

Co se týká výletních míst a jejich atraktivity, roli hraje fungující hospoda nebo alespoň občerstvení. To je případ zříceniny hradu Radyně, kde se restaurace rozběhla před pár měsíci. Aby mohla fungovat, muselo ji koupit město Starý Plzenec. „Objekt byl od revoluce soukromý, vystřídalo se v něm několik majitelů,“ řekla starostka Vlasta Doláková s tím že skoro dvacet posledních let bylo zavřeno. Město objekt odkoupilo a zrekonstruovalo a teď se tam denně vaří.

Rekordní sluneční hodiny u Bezvěrova právě ukazují jedenáct.
Největší sluneční hodiny světa máme na západě Čech