Kdo se v sobotu rozhodl navštívit zříceninu hradu Rýzmberka nedaleko Kdyně, neprohloupil. Areál hradu na celý den obsadila Družina pánů z Lipé, která si pro návštěvníky připravila zajímavý a bohatý program nesoucí se v duchu historie.

První ročník akce Rytíři na hradě Rýzmberk se dle pořadatelů vydařil. Připraveny byly mimo jiné tři komentované prohlídky, šermířské souboje, šermířský turnaj a dětský lukostřelecký turnaj. V areálu hradu byly k vidění také kováři, kteří předvedli, co taková kovářské práce obnáší. Stateční jedinci si jejich práci mohli dokonce i vyzkoušet.

Kdo si přišel užívat pohodu, mohl posedět třeba u hořícího ohně. Poklidná atmosféra navozující dobu o několik století v čase zpět byla příjemným odreagováním od každodenních záležitostí.

„Rýzmberk jsme si pro naši akci vybrali proto, že je nádherný. Počasí se vydařilo, za což jsme rádi. Diváci se po celý den dobře bavili – malováním, lukostřelbou nebo projížďkou na koni. Bylo z čeho vybírat,“ shrnul průběh Ondřej Holý, člen Družiny pánů z Lipé, která byla založena teprve loni.
Zabývá se scénickým šermem, divadelním vystoupením, pořádáním historických akcí a bitev.

Působí převážně na Klatovsku, Prachaticku a v Praze.