Dvanáct nádherných dřevin se probojovalo do finále soutěže Strom roku 2014. Rokycansko, a vlastně celý Plzeňský kraj, reprezentuje dub letní nebo-li křemelák. Stojí u Skomelna, při vstupu do přírodního parku Radeč, a je to vskutku obr.

„Vysoký je osmnáct metrů, obvod kmene ve 130 centimetrech je hodně přes šest metrů a stáří je odhadnuto na 310 let. Dub je naprosto zdravý. Kvete, plodí a semena jsou klíčovitá," konstatoval navrhovatel Petr Chrz z Holoubkova. Sympatický mladý muž se narodil v Prašném Újezdu, ze Skomelna ale pochází jeho dědeček. Tím na sever Rokycanska nedá dopustit. Prázdniny navíc trávil ve Vejvanově a právě pod dubem si s kamarády hrával. Už loni ho chtěl poslat do celostátního kola, jenže proti byl majitel pozemku, na němž strom stojí. Povedlo se to až nyní, kdy byla konkurence značná. „Obdrželi jsme pětaosmdesát návrhů. O dvaatřicet víc než vloni," zdů- raznila Adéla Badáňová z pořádající Nadace Partnerství.

Snaha vyhlásit majestátní dub za památkový se nesetkala se souhlasem vlastníka pozemku. „Zastupitelé Skomelna si ale poradili. Strom označili za významný a dnes nabízí lesní zákoutí s lavičkami i stříškou," uvedl starosta obce Milan Bechyně. Hodlá do hlasování zapojit celé Radnicko. Veřejnost může svoji přízeň vyjádřit podpisem na hlasovacím archu nebo dárcovskou SMS. To znamená, že část prostředků se vrátí. Třeba na údržbu stromu, vytvoření propagačních materiálů o dubu, vybudování naučné stezky či poslouží k výsadbě nové zeleně. Mimochodem, profesionálové všechny finalisty nafotili a výstava obletí Českou republiku. „Už mám další tip. Za Svojkovicemi stojí smrk s přívlastkem ztepilý. Ve výšce třinácti set centimetrů má obvod 3,8 metru," usmál se tajuplně Chrz.

Mezi tucet vyvolených se nevešlo šest navržených dřevin. Porotci jim už nyní udělili titul Strom hrdina a je mezi nimi i jasan z Rokycan!