Ve druhém případě se na národní tísňovou linku 155 obrátil anglicky hovořící cizinec s tím, že jeho žena patrně rodí. Skvělou práci odvedl operátor Ondřej, který působí na zdravotnickém operačním středisku již 15 let, čímž patří k nejzkušenějším. Ačkoli mají zdravotničtí záchranáři v případech, kdy se dovolá cizinec, možnost využít tlumočníka tísňové linky 112, Ondřej díky svým skvělým jazykovým znalostem (mluví plynně anglicky, německy, rusky a základně se dorozumí několika dalšími jazyky) vyřešil tísňový hovor sám.

Téměř 12 minut komunikoval s volajícím v angličtině a stručně a jasně jej instruoval, jak má své ženě pomoct. Bylo jasné, že miminko se dere na svět a narodí se ještě před příjezdem nejbližších výjezdových skupin záchranářů. „Simultánní překlad by byl v tomto případě velmi problematický, protože bylo potřeba jednat bez prodlení a zároveň tlumočit řadu odborných termínů, jako plodová voda, pupeční šňůra či zjistit pokročilost těhotenství. Díky pokynům zmíněného operátora rodiče porod skvěle zvládli a na svět přišla zdravá holčička,“ popsal mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Vítězslav Sladký. Dodal, že telefonicky asistovaný porod přitom patří i v našem rodném jazyce k nejstresovějším hovorům, protože operátor nejenže musí volajícím poradit stran mechanismu porodu, ale také bezpečně ověřit, zda se novorozenec rozdýchal a není třeba jej resuscitovat.

Z nejbližší výjezdové základny Kralovice k tomuto překotnému porodu shodou okolností vyjížděl coby službu konají lékař ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička. „Rodičkou byla sice Češka, ovšem telefonující otec pochází z dalekého Kuvajtu. Zdůrazňuji, že nešlo o plánovaný domácí porod, rodiče prostě nestihli odjet do porodnice. Přestože maminka rodila už počtvrté, předcházející porody u ní museli lékaři vyvolávat, a proto nepředpokládala, že se tentokrát vše seběhne tak rychle. Při našem příjezdu už byla malá Aiša na světě, v pořádku a zabalená v osušce. Náš operátor odvedl opravdu skvělou práci,“ řekl Hrdlička. Historicky s velkou pravděpodobností šlo u ZZS PK o vůbec první telefonicky asistovaný porod v cizím jazyce.

„Shodou okolností během této noci vyráželi krajští zdravotničtí záchranáři k překotnému porodu již podruhé. Zhruba o tři hodiny dřív se ve Zbůchu rodičům narodila malá Verunka. I zde porod proběhl fyziologicky a dítě i matka by měly být v pořádku,“ doplnil Sladký.

V obou případech byli novorozenci bezpečně transportováni do porodnice v tzv. BabyPodu, který přímo do domácností urgentně přepravil inspektor provozu.