Do hnízda v Chodové Plané byla přistrčena k náhradním rodičům a dvěma mladým čápatům dvě mláďata k adopci už 19. června. Šlo o dvě ze tří z Nalžovských Hor na Klatovsku. „Zde totiž došlo k poranění hnízdícího samce na drátech elektrického vedení, a tak byla 18. března sundána a do líhně Vlastimila Voráčka z Roupova převezena celkem tři nasezená čapí vajíčka. Po vylíhnutí byla mláďata na adopci převezena do naší záchranné stanice v Plzni a následně byl Eda se svým sourozencem Arnoštem přistrčen do náhradního hnízda ke dvěma dalším čápatům na hnízdo v Chodové Plané u pana Václava Marka,“ říká plzeňský ochránce zvířat Karel Makoň.

Čapí mláďata z Nalžovských Hor adoptovaná v Chodové Plané

Eda spolu dalšími třemi mláďaty se pod vedením vzorných adoptivních rodičů připravoval na dalekou cestu, na kterou dle dat z vysílačky umístěné v miniaturním batůžku vyrazil 6. srpna. „Dnes je Eda 2150 km od hnízda v Chodové Plané a další cesta ho ještě čeká.“

Opravdu to všichni sledujeme s napětím a prožíváme se zatajeným dechem. I přesto, že čápům věříme, tak cesta na zimoviště je daleká, nástrah všude moc a ztráty zejména na mláďatech vysoké. Karel Makoň

Arnošt, oblíbený v Chodovce i v Plané, ale do teplých krajin nedorazí. „Ten, krom občerstvování se v pivovaře, poťapávání na střechách zaparkovaných osobních aut před supermarketem u sádek v Plané a opakovanému ´řízení dopravy´ na výpadovce na Plzeň, po které téměř pravidelně chodil, se zatím dál nedostal,“ dále uvádí zvířecí záchranář a dodává, že dlouho se podle vysílačky zdržoval na hnízdě v Chodovce, až jednoho dne se konečně přesunul nad Tachov do Studánky.

„Měli jsme z toho velkou radost, než jsme se dozvěděli, že ho tam vlastně kolega Karel Bobál odvezl autem, jelikož při své potulce kolem hnízda Arnošt narazil do drátů elektrického vedení a byl nalezen u vrat sousední budovy s pochroumaným křídlem. Takže Arnošta ze sledování musíme bohužel vyřadit,“ poukazuje Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů v Plzni. Vysílačka bude Arnoštovi sundána a zůstane u Karla Bobála v záchranné stanici živočichů.

Společnou trasu do zimovišť letí také čáp Míra z Rokycanska, který je také opatřen vysílačkou a sledován.