Má, nebo nemá na změny v krajském rozpočtu dohlížet finanční výbor? Krajští zastupitelé v prosinci na návrh občanských demokratů schválili, že ano. Teď si to ale koalice sociálních demokratů a komunistů rozmyslela s tím, že šlo o unáhlený a nesystémový krok. Ještě před tím, než návrh smetla ze stolu, si vyslechla kritiku i směrem k počtu rozpočtových opatření, tedy krokům, kterými krajská rada mění schválený rozpočet.

Podle opozice sice zastupitelé schvalují plán, jak budou s penězi v průběhu roku hospodařit, ale radní mohou rozpočet libovolně měnit právě přes opatření. Opozice tak chce mít alespoň prostřednictvím finančního výboru šanci něco ovlivnit. „Pokud nad změnami nebude kontrola, proč tedy schvalujeme rozpočet? Takhle je to pro mě jen cár papíru," hřímal občanský demokrat Jiří Šneberger.

Ekonomický náměstek hejtmana Václav Šlajs (ČSSD) prohlásil, že schvalování změn v rozpočtu finančním výborem nadstandardně zatěžuje úředníky Krajského úřadu. „Rada by se tak navíc stala zajatcem finančního výboru. A o rozpočtových opatřeních by rozhodovali ne zastupitelé, ale i lidé, kteří o chodu kraje příliš nevědí," argumentoval Šlajs.

Občanským demokratům a topkařům také vadí počet změn, které rada během jediného roku schválí – v roce 2012 jich bylo 412, z nichž 174 nutných, tedy poslání peněz došlých od státu nebo z dotace. Před pěti lety byl počet rozpočtových opatření téměř o dvě stovky nižší, těch vynucených bylo přitom méně jen o padesát. „Množství je neobhajitelné, v obci máme těchto mimořádných změn jen několik desítek ročně," upozorňoval zastupitel za TOP 09 Pavel Čížek.

Strážce krajské kasy Václav Šlajs prohlásil, že ´rozpočet není posvátná kráva´ a je nutné jej v průběhu roku přizpůsobit aktuální finanční situaci. Zastupitelé nakonec prohlasovali návrat ke stavu, který na hejtmanství fungoval v uplynulých letech – finanční výbor bude změny rozpočtu schvalovat zpětně. Výsledkem zhruba hodinové debaty je tak pouze to, že budou zastupitelé dostávat od příštího jednání seznam rozpočtových opatření, které radní mezi jednáními schválili.