Stavební práce ve Fakultní nemocnici Lochotín jsou naplánované na několik let. I letos pokračuje stavba psychiatrie, která bude dokončena příští rok a je z větší části hrazená dotací z Evropské unie.

„Zrychlená společnost přináší více psychických potíží v populaci. Nový pavilon pacientům poskytne větší soukromí a intimitu,“ sdělil ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Nová stavba bude disponovat 90 lůžky, zatímco stará budova nabízí 74 lůžek. Psychiatrie rozšíří ambulantní provoz, zvýší se i počet stacionářů, které zajistí kratší pobyt pacientů, ale zároveň zachování stejné péče.

Letos v dubnu skončí rekonstrukce centrálního příjmu. I na tento projekt poskytla dotaci Evropská unie. Celkové náklady jsou kolem 100 milionů korun. Vznikne efektivní systém rozřazování pacientů podle závažnosti stavu, který funguje zatím pouze na dvou místech v republice.

Tento systém etapového ošetřování bude doplňujícím prvkem mezi emergency a akutní ambulancí. Díky němu se také odbourá dlouhé čekání pacientů v čekárnách. „K dispozici zde budou dva internisté a chirurgové, traumatolog a kardiolog,“ uvedl ředitel nemocnice.

Největším cílem Fakultní nemocnice Plzeň na několik příštích let je podle Šimánka nový pavilon chirurgických oborů. Nemocnice na něj nedávno vybrala projektanta. Rozpočet projektu činí dvě miliardy korun.

Nový pavilon by se měl díky příspěvku vlády otevřít po roce 2023. Bude v něm chirurgie, neurochirurgie, ortopedie, urologie a ARO. Podle ředitele nemocnice poskytne pacientům větší komfort a umožní vznik nemocnice evropského formátu.

Kristýna Žítková