Šlo již o čtvrtý ročník Klatovského festivalu vína, který pořádá Klatovský spolek vinařů. „Děkujeme mockrát sponzorům a partnerům festivalu, díky jejichž spolupráci šlo celou akci zorganizovat a vůbec zrealizovat. Lidé mají možnost degustace vín z celkem deseti vinařství. Letos tady máme jedno české a devět moravských. Obměňujeme vinaře, aby lidi měli nějakou změnu, aby to nebylo pořád to samé dokola. Takže letos se tady sešla šestice úplně nových vinařství, která tady v předchozích letech ještě nebyla,“ uvedl za pořadatelský spolek Jiří Zavřel.

Nechyběly ale ani různé pochoutky k zakousnutí, jak už to k vínu bývá. Lidé si tam mohli dát standardní specialitky přímo na Kolonádě, ale také šnečí specialitky z jedné farmy, která nabízela například šnečí kaviár, různé šnečí špízy, ale i šnečí kaviár s tvarohem a jahodami či smažení šneci. Svou nabídku zpestřilo pro festival i uzenářství a scházet nemohl ani food truck s oblíbenou nabídkou a rolovanou zmrzlinou.

O animační program pro děti se postarala klatovská Beruška, která přichystala jedenáct stanovišť.

O kulturní program se postarala cimbálová muzika Friška z Kyjova, ve večerních hodinách je vystřídala kapela Třískáč. Během odpoledne vystoupil folklorní soubor Šumavánek a Diamond Dance Klatovy.

S návštěvností byli pořadatelé spokojení, ale především byli rádi za to, že se umoudřilo počasí. „Návštěvnost je dá se říct úměrná předchozím. S počasím to opravdu bylo dost jako na houpačce. V posledních dnech je hodně zajímavé a dá se říct nevyzpytatelné. Naštěstí nám přálo a i přes špatnou předpověď se umoudřilo a vykouklo na nás sluníčko,“ uzavřel Zavřel.

Lidé si víno užívali. „Pro mě je to fajn akce. Mám ráda kvalitní vína a tady si na nich skutečně pochutnám. Vím přímo od koho jsou a dostanu k nim i výklad. Skvělé, že se to i v Klatovech začalo dělat a jak je vidět, nejsem jediná, kdo je nadšený, chodí sem od prvního ročníku spoustu lidí,“ řekla jedna z návštěvnic Tereza Uldrichová.