Tak vypadá během pracovního režimu studio Sokol´s Power Voice v Plzni, které vlastní Michal Sokol. Běžný rodinný domek, který byste mezi ostatními přehlédli, v sobě skrývá špičkově vybavené studio, které je navíc v západních Čechách vyhlášené. Střihají se zde dokumenty, vytváří spoty pro plzeňskou Viktorku a do budoucna se chystá i pohádka.

„Momentálně tu je trochu bordel, protože tři dny stříhám dokument o Chorvatsku," říká mi s úsměvem v záři tří monitorů Martin Páv, který ve studiu pracuje.

„Zatím je střihání a příprava v počáteční fázi. Teď vyřazuji špatný materiál a budeme vymýšlet celkovou koncepci dokumentu," vysvětluje pracovník studia. A odpadu není opravdu málo. „Natočilo se celkem sedm hodin materiálu a já jsem za poslední tři dny vyhodil přibližně tři hodiny záběrů, takže v současné době mám zhruba čtyři hodiny použitelného materiálu. Poté, co vymyslíme s režisérkou koncepci, tak budu znovu stříhat. Poslední fáze je dodělání zvuku a barevných korekcí," dodává k současnému projektu studia Martin Páv. Záběry pořídil Michal Sokol, majitel studia, společně se svou ženou, která se specializuje na kulturu jižní Dalmácie.

Podkroví jako nahrávací studio

Samotné studio, situované do podkroví rodinného domu, není žádná novinka. Podobných studií je v České republice velké množství, ale velká část se specializuje na nahrávání hudby, nikoliv na postprodukci na poli filmovém a dokumentárním. „Myslím si, že pokud jsou dobré rodinné vztahy, tak je domácí studio ideální pracovní prostředí. Pokud pracujete na dlouhodobějších projektech jako my, tak nemáte pevně danou pracovní dobu ani žádné směny. Často tak ve studiu takřka bydlíte, a pokud je spojené s domem, je to ideální kombinace," shrnuje klady práce v domácím prostředí Martin Páv.

Název domácí studio, však může být v mnoha ohledech zavádějící. Jak mě však střihač ujišťuje, je prostor špičkově vybaven. Ukazuje mi velké monitory, počítače, mixážní pult, nahrávací komoru či sedm kamer.

„Máme profesionální televizní kamery a do budoucna plánujeme pořídit i filmovou. Michal má sen natočit pohádku a chystáme se jej uskutečnit. Právě filmová kamera, na rozdíl od televizní, nabízí díky většímu čipu lepší obraz a rozostřené pozadí za objektem v záběru, což se ve filmech běžně používá," přibližuje Páv taje studia.

Technologicky je to stejné, jako u fotoaparátů, kdy zrcadlovky tuto funkci rovněž nabízejí. „Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že výsledek pak vypadá podstatně přirozeněji," doplňuje.

Dokumenty i spoty pro Viktorku

Kromě dokumentů ve studiu vznikají i spoty pro plzeňskou Viktorku, které budou k vidění na stadionech. „Na spotech pracujeme jinak než na dokumentu. Prvotní je koncept. Zde jsme vymysleli, že fanoušek Viktorky prochází nočním městem a vidí, jak se na domech promítají zápasy. Symbolizuje to, že Plzeň žije fotbalem. Samotné natočení trvá zhruba dvě hodiny, následná postprodukce a střihání tak týden. Když je třeba, tak některé záběry i dotáčíme. Navíc teď pojedou fanoušci Viktorky na zápas do Gruzie starými favority, které tam pak nechají, takže možná vyrazíme s nimi a natočíme o tom dokument," shrnuje spolupráci s fotbalovým klubem Páv.

Místnost se studiem je také vybavená komorou, kde se natáčí dabing pro filmy a seriály. V místnosti je tedy nezbytný mikrofon a televize, na které běží obraz, aby se sladil dabing s pohybem úst dabované postavy v originále. „Dabovaly se zde především snímky, co byly distribuované do trafik na DVD. Například jsme pracovali na seriálu Dva roky prázdnin," zmiňuje Páv jeden z projektů. Ačkoliv studio o práci nouzi nemá, majitel Michal Sokol stále chystá další a další projekty. „Peníze, co se vydělají, jdou z části do dalšího vybavení studia. Stále je co nakupovat. Navíc Michal chce neustále něco točit a vrhá se do mnoha projektů. Čím je projekt odvážnější, tím je on nadšenější," hodnotí s úsměvem vyhlídky do budoucna Páv.

A na závěr mé exkurze dodává: „Plánujeme filmový festival, protože máme dobré vztahy s Cinema City a produkčně bychom akci zaštítili. Chceme, aby festival nebyl pouze o promítání filmů, takže chystáme i pódium, kde budou hrát zajímavé kapely. Program filmového festivalu bude složený převážně ze studentských filmů a dokumentů."

V této místnosti probíhá dabování filmů a seriálů, které má studio na starost. Zde například vznikal dabing k sérii  Dva roky prázdnin, který byl inspirován příběhy Julese Vernea. Na zemi můžete spatřit i dvě ze sedmi kamer, které má studio ve výbavě

Sokol's Power Voice v kostce

Studio se nachází na adrese Řepová 6 v Plzni a vlastní jej Michal Sokol.
Filmové studio je situováno v podkroví rodinného domu.
Ve studiu naleznete nahrávací místnost, kamery nebo mixážní pult a další techniku potřebnou k postprodukci.
Studio se specializuje na střihání a také sportovní přenosy, včetně projekcí fotbalových utkání na náměstí.
Kromě projekcí na náměstí studio zprostředkovává fotbalové přenosy internetovým televizím a dodatečně také sestřihává nejdůležitější okamžiky utkání.
Další aktivitou je stříhání dokumentů či nahrávání dabingu do filmů a seriálů.
Do budoucna plánuje Michal Sokol také filmový festival a natáčení pohádky podle Boženy Němcové.