„Šlo již o 53. ročník pochodu, o kterém říkáme, že je druhým nejstarším v Čechách, protože před týdnem proběhl 53. ročník pochodu Praha Prčice, který je o týden starší než náš. Počasí se nám vydařilo, takže přilákalo hodně turistů i cyklistů. Doufáme tak, že se přiblížíme k historické tisícovce účastníků, kterou jsme ještě nikdy neměli,“ přál si ještě během registrací pořadatel pochodu Rudolf Dvořák.

A přání se mu vyplnilo, celkem se na Horažďovickou padesátku vydalo 1008 účastníků. Nejvíce žádaná byla dětská trasa 7 km, kterou zvolilo 242 příchozích, a poté lákala cyklistická trasa 50 km, kde jelo 215 cyklistů.

Připraveno bylo celkem osm tras, kdy pořadatelé přidali jednu cyklistickou, dlouhou 15 km, která byla určena především pro rodiče s dětmi. „Trasa byla žádaná, tak jsme ji zavedli. Vypadá to, že za chvíli budou cyklisté převyšovat počty pěších,“ poznamenal Dvořák.

Trasy směřovaly na severozápad od Horažďovic, čili na Rabí, Ústaleč, Zavlekov a krátké trasy vedly jako tradičně okolo města. Nejkratší zavedla lidi po památkách středověkého města a parku. „Před městem u rybníka jsme měli sezení, kde bylo možné opéct buřta a pro děti byly připravené hry,“ uzavřel Dvořák.

Jako tradičně všichni účastníci dostali diplom a skleničku pochodu. „Vyšlo parádní počasí, takže jsem vzala celou rodinu a vyrazili jsme. Uděláme si pěkný celodenní výlet, který si užijeme. Nejezdíme pravidelně, ale když nám to vyjde časově, tak ano. Je to fajn akce,“ řekla jedna z cyklistek Olga Radová.