„Lidé nemohou čekat, že nasbírají plný košík za půl hodiny. Musí se prostě chodit a hledat,“ radí nezvěstický mykolog Libor Hejl. Jsou však i oblasti, kde nerostou téměř vůbec.

Podle Libora Hejla je situace příznivá zejména na severním Plzeňsku a na Rokycansku, ale chutné houby lze najít i na jižním Plzeňsku. Sám před několika dny vyrazil s dcerami do Kozelského polesí. A jeho volba lokality byla správná, přinesl si téměř plný koš. „Kdo zná dobře holubinky, tak se má nejlépe, protože těch je momentálně v lese nejvíc a podle mých zkušeností nejsou tolik červivé jako třeba hřiby,“ říká mykolog. I tyto nejznámější druhy hub se prý v posledních dnech také začínají klubat z podhoubí. „Například ve středu našel jeden můj známý z Brd někde za Novými Mitrovicemi asi 60 hřibů smrkových,“ prozrazuje Hejl.

Mnohem horší je však situace v ostatních okresech Plzeňského kraje. „Houby se zatím vyskytují opravdu málo. Nějaké úlovky lze najít například u potoků na Šumavě, ale jinak nerostou,“ popisuje klatovský mykolog Svatopluk Ján.

Také na Domažlicku a Tachovsku narazí houbaři na pěkné úlovky jen zřídka. „Co jsem se bavil s jedním mým známým, který je mykolog, budeme si muset počkat ještě alespoň čtrnáct dní,“ říká vášnivý houbař z Tachovska Stanislav Sýkora. Doplnil, že i při té bídě se dají najít dobré úlovky, ale je jich opravdu velice málo. „Ani na Domažlicku houby zatím nerostou. Jen stěží se podaří něco najít,“ přidává se domažlický amatérský mykolog Pavel Kolda. „Ale nezoufejme, vždyť hlavní houbařská sezona je až v září a v říjnu,“ doplňuje.

Odborníci se shodují, že za nedostatek hub může sucho, vysoké teploty a vítr. „Od pondělí je poměrně příznivé počasí, důležité však je, aby to vydrželo. Bylo by však také zapotřebí, aby ještě více zapršelo,“ myslí si Svatopluk Ján.