Sítě v oknech, lapače much v ložnici i v kuchyni, a po ruce vždy plácačka na mouchy. Takto se museli vyzbrojit obyvatelé Telic na Tachovsku. „Je to ale skoro zbytečné. Stejně jsou mouchy všude, i přesto, že máme zavřená okna a dveře,“ říká Věra Jahnová a rozhořčeně pokrčuje: „Vždyť to je o infekci, salmonele, svrab. Ve vsi žijí i malé děti. Situace je neúnosná.“ Podobně jsou na tom obce Zhoř, Buková, Mezholesy a Prostiboř. Nejhorší je situace v Telicích, mouchy jsou všude. Stačí se na chvíli zastavit a hned si jich několik posedá na ruce nebo obličej. „Máme doma roční dcerku. S manželkou neděláme nic jiného, než že odháníme otravné mouchy,“ dále vypovídá Pavel Kraus a popisuje, že mouchy, které oblezou kdeco, si pak sedají na lahev s pitím nebo připraveným jídlem. „Nad postele jsme si pořídili moskytiéry, jinak bychom se nevyspali. I tak nás ale denně mouchy budí mezi pátou a šestou hodinou ranní,“ dodává otec.

Odkud se invaze much vzala, ví místní zcela jistě. Situace se totiž opakuje několik let. Na nedaleké pole u obce Zhoř opět nechala zemědělská firma vyvézt slepičí hnůj, ale nezaorala ho. „A to je veliký problém, mouchy se tam rozmnožily a vítr je pak zanesl k nám,“ shodují se obyvatelé Telic.

Pavel Kraus z Telic má doma roční dcerku. Na snímku ukazuje mucholapku, na kterou se hmyz nachytal za jediný den. Podobných mají doma několik.Zdroj: Deník / Antonín Hříbal

Obec spadá pod Prostiboř, kde se úřad obrátil o pomoc k hygienické stanici v Tachově. “Nyní řešíme problém, že lidé v Telicích si stěžují na obrovské množství much, a zápach, které je trápí už více než týden. Mouchy zřejmě pochází z hromady vyvezeného slepičího trusu z nedaleké drůbežárny ve Velkém Malahově, která je vyvezla na jeden ze soukromých pozemků,“ popisuje situaci Deníku starostka Prostiboře Jana Zmeškalová. Obrátila se na Hygienickou stanici Tachov s žádostí o řešení situace. I starostka hovoří o velikém problému. „Slepičí trus sice může být vyvezený na pole, měl by být zaoraný do dvou dnů. To se tady ale nestalo,“ poukazuje starostka.

Když se v minulých letech obce potýkaly s invazí much, přišlo jim na prostibořský úřad šestnáct velikých krabic. „Byly plné mucholapek. Výrobci z Moravy se nás zželelo a poslal nám je darem,“ usmívá se starostka.

Firma Česká drůbež, která hnůj z drůbežárny ve Velkém Malahově na pole vyvezla o problému ví také. "Ale nemohu vám potvrdit ani vyvrátit myšlenku, že tento hnůj je příčinou množství much v obcích," informuje Deník jednatel společnosti Zdeněk Pašek. "Chce mít dobré vztahys obyvateli i dalšími zemědělci a chceme se ze situace poučit. Pro příště hnůj ošetříme speciálním desinfekčním přípravkem nebo ho ihned zakryjeme. Na jaře ale nejde hnůj zaorat, to je možné jen na podzim," dodává jednatel, který je ve firmě dva měsíce se situací se teprve seznamuje. Podle něj je právě slepičí trus užitečný na poli, kde mnohdy organická hnojiva chybí.

Anketu s obyvateli Telic a reportáž najdete dnes (ve středu) v tištěné Tachovské jiskře, která je vložena v Tachovském deníku.